دسته بندی: آموزشی
تحقیق در مورد خیانت همسران

هم زنان و هم مردان حسودی می کنن، اما نه به یه صورت: واسه زنا خیانت عاطفی بد تره از خیانت جنسی. محققان مدتا فکر می بردن که این به تکامل آدم برمی شه، اما تحقیقی جدید نشون می دهد که این حدس اشتباه بوده.

خیانت در زنان و مردان

ویا الین نوردگرن، همسر تایگر وودز، ستارهٔ گلف، اونو بخشیده. بر خلاف روابط عشقی مختلفی که تایگر وودز تا حالا داشته، همسرش حسادت چندانی از خود نشون نمی دهد. یکی از آشنایان این زوج به نشریه People Magazine گفته که الین نوردگرن فقط یه زندگی خانوادگی خوب می خواهد.

روانشناسی واسه رفتار همسر وودز توضیح عملی داره. محققان به این نتیجه رسیده ان که بیشتر زنا بیشتر می ترسند که مردانشان به اونا خیانت عاطفی بکنن. اما رابطه جنسی مردا با کسی دیگه براشون نقش مهمی بازی نمی کنه.

محققان بارها اشکال جور واجور حسادت رو بررسی کرده ان. اونا تونسته ان اثبات کنن که زنا به علائم بی وفایی از دید عاطفی، حساس تر هستن تا به نشونه های روابط جنسی. محققان قبلا این رفتار رو سر گرفته از نقش های جور واجور زن و مرد در تاریخ پیدایش آدم می دونستن. بدین صورت که براساس علم تکامل، واسه یه مرد مهم بوده که زنش به اون وفادار باشه، چون فقط به این صورت می تونسته مطمئن باشه که بچه ای که داره بزرگ می کنه، بچه خودشه. برپایه این توضیح، زنا هم بیشتر به این توجه داشته ان که شریک زندگیشون از دید احساسی خیانت نکنه، تا بتونه به عنوان تامین کننده نیازای خونواده بمونه.

محققان دانشگاه دولتی پنسلوانیا به این نتیجه رسیده ان که درسته که نوع حسادت زن و مرد فرق داره، اما در این مورد که این اختلافات دلایل تکاملی دارن جای دودلی هست. براساس گفته های چند دانشمند به مجله علم روان شناسی Psychological Science بعضی مردا هم بی وفایی احساسی رو بد تر از خیانت جنسی می دانند.

محققان فکر می برند که در بروز پدیده حسادت، اعتماد و وابستگی عاطفی بین دو نفر نقش مهمتری رو بازی می کنن تا عوامل مربوط به تکامل آدم. این روان شناسا واسه اثبات نظریه های خود از ۴۱۱ نفر نظرسنجی کرده ان. براساس یافته های این نظرسنجی، بعضی از آدم ها، چه مرد چه زن، در اینکه شریک زندگی کسی هستن احساس امنیت و آسایش می کنن. یه سریای دیگه از نزدیکی زیاد دوری می کنن. روان شناسا به این نتیجه رسیده ان که آدمایی که براشون استقلال شخصی، مهم تر از وابستگی عاطفیه، بیشتر حساس به خیانت جنسی هستن تا خیانت عاطفی. برعکس، کسائی که وابستگی عاطفی بیشتری دارن، به خیانت عاطفی بیشتر عکس العمل نشون می بدن.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

خیانت

برچسب ها :

ناموجود