دسته بندی: آموزشی
تحقیق در مورد دهه فجر

ورود امام خمینی به ایران

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار به عنوان تنها امید رژیم پهلوی، به عنواننخست وزیر معرفی و باقی مونده بود.

این ایام که مصادف با اربعین امام حسین« علیه السلام» و گسترش راهپیماییا و اعتراضات مردمی بود، امام« قدس سره» طی پیامی، نکات تازه ای رو واسه هوشیاری مردم یادآور می شن. همزمان با بقیه شهرها، تو تهران هم راهپیماییا ادامه پیدا میکنه و فریاد الله اکبر جمعیت میلیونی لرزه بر اندام آخرین بقایای طاغوت میندازه.

آدمای بپا خاسته و از جون گذشته با عزمی پولادین می رن تا سرنوشت مملکت خود رو به دست بگیرن و همه خواهان انحلال حکومت پهلوی و تشکیل حکومت اسلامی هستن و با شعار « استقلال، آزادی ، جمهوری اسلامی» هدف آینده رو ترسیم می کنن.

دهه فجر -گزیده ای از شعارهای انقلابی مردم در راهپیماییا

“مرگ بر این سلطنت پهلوی”

” توپ، تانک، مسلسل دیگه اثر نداره” “شاه بجز خودکشی راه دیگه نداره”

” ایستادن در صف نفت حالا دیگه حرامه” ” لباس گرم بپوش که کار شاه تمامه”

” مردم! رفتن شاه یه حقه سیاسیه!” ” گول نخورین نهضت ما اساسیه”

” زندگی مصرفی برابر بردگیه”

” نظام شاهنشاهی مظهر هر فسادیست”

” شاه باید برگرده” ” اعدام باید شه”

به دنبال گسترش قیام مردمی، امام قدس سره در پیامی عزم خود رو مبنی بر برگشت به ایران اعلام میکنه. بختیار که با پشتیبانی امریکا و به عنوان یه چهره ملی قصد کنترل انقلاب و خاموش کردن شعله های قیام رو داره، خود رو در این ضعیف پیدا میکنه و تلاش می کنه که با قانونی نشون دادن دولت خود، قیام مردم رو سرکوب کنه. مخالفت خود رو با برگشت امام قدس سره اعلام، و دستور بسته شدن فرودگاه های کشور رو میده. به دنبال منتشر کردن این دستور مردم عصبانی، به خیابونا ریخته و با تحصن و شعارهای کوبنده دولت بختیار رو مخاطب قرار میدن.

پس از پونزده سال دوری از وطن درمیون استقبال پرانرژی مردم قدم به خاک این سرزمین گذاشت ، پونزده سالی که به خاطر خروشیدن بر استبداد و طاغوت و به خاطر بر زبون جاری کردن حقیقت به عراق ، ترکیه و فرانسه تبعید شد .

پس از یکصد و هفده روز توقف امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو، امام خمینی (ره) ساعت سه و سی دقیقه به وقت تهران به طرف تهران حرکت کردن .

حاشیه های روزی که امام اومد . . .

حضرت امام به هنگام خروج از فرانسه با ارسال پیامی خطاب به مردم فرانسه، ضمن اعلام تشکر از اونا خداحافظی کردن.

ایشون پس از اقامه نماز در کف هواپیما، روی دو پتو با آرامش خوابیدن ، این در حالی بود که همه علاقمندان، دوستداران و نزدیکان ایشون، نگران انجام این پرواز بودن. خطر ویرانی هواپیما و یا دزدیدن اون در آسمون چیزی بود که همه رو تا لحظه فرود اون در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود.

در هواپیما دویست نفر امام رو همراهی می کردن که پنجاه تن از اونا همراهان و هواداران و نزدیکان امام خمینی و ۱۵۰ نفر دیگه از خبرنگاران بودن .

راس ساعت نه و سی و هفت دقیقه و سی ثانیه امام در میان حلقه گروه منتخب استقبال کنندگان از پله های هواپیما فرود اومدن .

خمینی ای امام . . .

با ورود حضرت امام به سالن فرودگاه، فریاد «الله اکبر» سالن فرودگاه رو به لرزه در آورد. استقبال کنندگان با خوندن سرود «خمینی ای امام»، اشک های مشتاقان رو بر گونه هاشون جاری کردن.

جواب امام به احساسات یه میهن

حضرت امام طی بیاناتی در فرودگاه تهران گفتن: من از احساسات طبقات جور واجور ملت تشکر می کنم. احساسات ملت ایران به دوش من بارگرانیه که نمی توانم جبران کنم.

ایشون ضمن اشاره به اینکه رانده شاه از کشور قدم اول پیروزی بود، همه رو به وحدت کلمه و ادامه مقابله تا قطع کامل ریشه های فساد تشویق کردن. ایشون بعد از اونجا راهی بهشت زهرا شدن.

با وجود سرمای زمستون، شب قبل از ورود امام ، خیلی از مردم علاقه مند ، در راه حرکت ایشون خوابیده بودن .

هنگام ورود امام خمینی به مدت بیست دقیقه مراسم استقبال بوسیله تلویزیون ایران به طور زنده پخش شد ، اما یهو عکس شاه روی صفحه تلویزیون ظاهر و برنامه قطع شد .

در حالی که مراسم ورود حضرت امام مستقیما از تلویزیون پخش می شد، نظامیان با حمله به این سازمان از ادامه پخش اون جلوگیری کردن.

عده ای از مردم با قطع جریان پخش مستقیم ورود حضرت امام از تلویزیون به دلیل حمله مأمورین نظامی، از عصبانیت تلویزیون های خود رو به خیابون پرت کردن.

مقاله در مورد دهه فجر

وقایع ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی:

وقایع ۱۲بهمن از ایام الله دهه فجر

۱۲بهمن روز ورود روح الله خمینی به ایران-در این روز بزرگترین استقبال تاریخ تو تهران برگزار شد؛ بطوری که طول جمعیت استقبال کننده از آیت الله خمینی به ۳۳ کیلومتر رسیده بود. در ساعت ۹:۵۰ دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن هواپیمای حامل خمینی در میان تصمیمات شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست. خمینی پس از ورود به فرودگاه و ایراد سخنرانی طبق برنامه ای که از قبل تنظیم شده بود راهی گورستان بهشت زهرا شد…

خمینی در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یه بعد از ظهر وارد قطعه ۱۷ که مدفن شهدای انقلاب بود شد و سخنرانی خود رو ایراد کرد.

وقایع ۱۴ بهمن از ایام الله دهه فجر

روز شنبه ۱۴ بهمن از ایام الله دهه فجر در محل مدرسه شماره ۲ علوی یه مصاحبه مطبوعاتی با حضور نزدیک به سیصد خبرنگار ایرونی و خارجی برگزار شد که در اون اول خلاصه ای از عقاید آیت الله خمینی خونده شد؛ بعد سوالات خبرنگاران شروع گردید که خلاصه ای از جواب خمینی به این توضیح بود:

«کاری نکنن که مردم رو به جهاد دعوت کنم، اگه موقع جهاد شد می تونیم اسلحه جفت و جور کنیم. دولت رو بزودی معرفی می کنیم. اعضای شورای انقلاب تعیین شده ان. از ارتش می خواهم هرچه زودتر به ما وصل شه. ارتشیان فرزندان ما هستن، ما به اونا محبت داریم باید به دامان ملت بیان. قانون اساسی که آماده شده به آراء عمومی گذاشته می شه تموم اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی می کنن. »

وقایع روز ۱۶ بهمن از ایام الله دهه فجر

روز ۱۶ بهمن و تعیین دولت موقت-خمینی در روز ۱۶ بهمن طی فرمانی مهدی بازرگان رو به عنواننخست وزیر موقت تعیین و معرفی کرد. عصر همون روز در سالن سخنرانی مدرسه علوی یه مصاحبه مطبوعاتی بین المللی ترتیب داده شد، در این جلسه بازرگان برنامه و وظایف دولت موقت رو توضیح داد و اضافه کرد برگزاری همه پرسی درباره تغییر رژیم، برگزاری انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظایف این دولته.

وقایع روز ۱۹ بهمن از ایام الله دهه فجر

روز نوزدهم بهمن ماه بزرگ ترین راه پیمایی انقلاب انجام شد. در قطعنامه پایانی راه پیمایی اول وزیری مهدی بازرگان بوسیله تظاهرکنندگان تایید شد.

وقایع ۲۰ بهمن از ایام الله دهه فجر

در روز ۲۰ بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودن تا سخنرانی رییس دولت موقت رو استماع کنن. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی انجام شد؛ عده خیلی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردن و به محض شروع درگیری اونا عده خیلی از جوانان وابسته به جناح های جور واجور به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدن. این درگیری خونین ده ها نفر کشته و زخمی بر جای گذاشت ولی در آخر همافران تونستن حلقه محاصره نیروهای گارد رو بشکنن.

وقایع ۲۱ بهمن از ایام الله دهه فجر

روز بیست و یکم بهمن ماه روز جنگ مسلحانه همه جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشگر گارد در این روز به بالاترین درجه خود رسید؛ و جنگ تانک ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد. آیت الله خمینی تهدید کرد در صورت نبود جلوگیری از کشتار لشگر گارد حکم جهاد میده.در اینروز چندین کلانتری بوسیله گروه های مسلح مردمی تصرف شدن که در نتیجه اون مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد. در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ رو انتشار داد؛ بموجب این اعلامیه رفت و اومد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد. به دنبال اعلامیه مزبور اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم ً مقررات حکومت نظامی رو باطل ساختن و تا صبح در خیابون ها با ایجاد آتیش سوزی و راه بندان های زیاد مانع حرکت قوای نظامی می شدن.

وقایع ۲۲ بهمن از ایام الله دهه فجر

۲۲ بهمن از ایام الله دهه فجر ،در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمون زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در اومد.در تصرف شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدن و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

تحقیق درباره دهه فجر

تصمیم شورای عالی ارتش(تحقیق درباره دهه فجر)

ساعت ۱۰ بامداد روز ۲۲ بهمن شورای فرماندهان نیروهای مسلح در ستاد مشترک تشکیل گردید. نظامیان حاضر در جلسه عبارت بودن از: عباس قره باغی، جعفر مهربانی، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلی نجیمی، احمدعلی محققی، عبدالعلی بدره ای، امیرحسین ربیعی، کمال حبیب اللهی، عبدالمجید معصومی، جعفر صانعی، اسدالله محسن زاده، حسین جهانبانی، محمد کاظمی، خلیل بخشی آذر، علی محمد خواجه نوری، پرویز امینی افشار، امیر فرهنگ خلعتبری، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فیروزمند، موسی رحیمی لاریجانی، محمد رحیمی آبکناری و رضا وکیلی طباطبایی.ریاست شورای عالی ارتش رو دوش عباس قره باغی بود.

پس از گزارش فرماندهان نیروها از وضعیت موجود بحث دور و بر اتحاد ارتش با مردم شروع شد؛ اکثرا موافقت خود رو اعلام کردن و آخرسر اعلامیه ای مبنی بر بی طرفی ارتش جفت و جور و بامضا رسید. پس از تصمیم شورای عالی، ساعت یه بعد از ظهر خبر تصمیم شورای عالی ارتش در اختیار رادیو و تلویزیون گذاشته شد. رادیو ایران برنامه عادی خود رو قطع و اعلامیه رو قرائت کرد. لحظه ای بعد نیروهای انقلاب محوطه صدا و سیما رو تصرف کردن و خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی از صدا و سیما اعلام شد.

مراسم دهه فجر (مقاله دهه فجر)

هرساله در طول دهه فجر مراسم و یادبودهای زیادی در کشورمون انجام میشه.

هم اینکه جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایرانه معمولا در طول دهه فجر برگزار می شه.

در مدارس کودکان کلاس های درس رو با نوارهای رنگی، پرچم و عکس امام خمینی و و رهبر عزیزمون سیدعلی خامنه ای تزئین می کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

دهه فجر مقالات دهه فجر

برچسب ها :

ناموجود