دسته بندی: آموزشی
تحویل‌گیرندگان سکه ضرر کردند

مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی گفت: طی روزای گذشته کسائی که سکه از بانک تحویل گرفته و در بازار فروختن، سود کمتری به دست آوردن.

 

 

 

پیمان قربونی گفت: بانک مرکزی به خاطر رعایت حقوق و منافع ثبت نام کنندگان در طرح پیش خرید سکه و با هدف دوری از بروز شوک منفی قیمتی و کاهش شدید قیمتها در روند عرضه تعداد زیادی سکه به بازار، وسایل جانشین و جذابی تدارک دیده که هر کدوم از اونا می تونه جوابگوی ترجیحات بخشی از ثبت نام کنندگان باشه.

مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد: یکی از این وسایل جانشین که در مقایسه با فرصتای سرمایه گذاری موجود، فرصتی استثنایی حساب می شه، اوراق گواهی سپرده با اندازه سود ۲۴ درصده که سود واسه این اوراق از زمان ثبت نام محاسبه می شه و امکان تبدیل سکه های پیش خرید شده به گواهی سپرده بدون توجه به سررسید اونا هست.

ایشون درهمین رابطه اضافه کرد: این ویژگیها باعث می شن به کار گیری اوراق گواهی سپرده واسه افراد دارای شرایط در قیاس با قیمتهای الان سکه در بازار از مزیت خیلی بالایی بهره مند باشن. به کار گیری گواهی سپرده واسه ثبت نام کنندگان با قیمتهای ۵۹۸ هزار تومن و ۶۲۷ هزار تومن حتی در قیاس با قیمتهای به مراتب بالاتر از قیمتهای الان هم از مزیت زیادی برخورداره.

ایشون در مورد آمادگی بانک مرکزی واسه خرید سکه از متقاضیانی که خواهان فروش سکه خود هستن، اضافه کرد: به خاطر تامین سلیقه اون عده از ثبت نام کنندگان سکه که مایل به دریافت سکه و فروش اون در بازار هستن این امکان جفت و جور شده تا بدون مراجعه به بازار و تحمل صرف زمان و ریسکهای به وجود اومده از طریق نوسانات روزانه و لحظه ای قیمت در بازار با دریافت مبلغی نزدیک به قیمت خرید سکه در بازار از دریافت سکه بی خیال شن.

قربونی خاطر نشون ساخت: این افراد درصورت انصراف از دریافت سکه، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستن در حالی که به هنگام دریافت سکه باید مالیات بر ارزش افزوده رو پرداخت کنن و اونو با اندازه خرید بازار  که معمولاً چندین هزار تومن زیر قیمت فروش بازاره ( قیمت درج شده در رسانه ها و سایتها ) به فروش رسونن.

ایشون اضافه کرد: در روزای گذشته آدمایی که در ازای انصراف از دریافت سکه از مبلغ پرداختی بانک استفاده کردن، به مراتب سود بیشتری نسبت به کسائی گرفتن که سکه های خود رو دریافت و در بازار فروخته ان.

مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی در مورد تمایل یه سری از آدما که به هر دلیل می خوان سکه های خود رو حفظ کنن، گفت: به خاطر پاسخگویی به درخواست این افراد، ابزاری به نام «گواهی طلا » یا « پته» طراحی شده که ضمن برخورداری از ضرایب امنیتی بالا، خطر نگهداری اون به مراتب کمتر از نگهداری سکه س. این اوراق بی نام بوده و از توانایی خرید و فروش در بازار ثانویه بهره مند هستن. دارنده این اوراق صاحب اون حساب می شه و هر زمان که بخواد، می تونه با مراجعه به بانک و تحویل اوراق مزبور، سکه های خود رو دریافت کنه.

ایشون اضافه کرد: با در نظر گرفتن امتیازات مترتب بر وسایل جانشین پیشنهادی و برخلاف اختیاری بودن کامل به کار گیری وسایل موجود، آمار و ارقام نشون دهنده اون هستش هر روز بر تعداد کسائی که دوست دارن به جای سکه از وسایل جانشین استفاده کنن، اضافه می شه. طوریکه در هفته منتهی به ۱۳ اردیبهشت به طور میانگین اندازه استقبال روزانه ادما از گواهی سپرده، دریافت وجه نقد در ازای انصراف از دریافت سکه و اوراق گواهی طلا (پته) به ترتیب بیشتر از ۳ برابر، ۱۲ برابر و ۲ برابر هفته قبل بوده.

به طور کامل مشخصه هرچه از زمان شروع واگذاری سکه می گذره، بر حجم سکه های جمع شده پیش تحویل گیرندگان سکه اضافه می شه. پس با فرض ثبات بقیه شرایط، تماشاگر فشار بیشتری از سمت عرضه در بازار سکه هستیم. این کاهش بیشتر از قبل قیمت سکه رو در بازار به دنبال داره. در اینجور شرایطی، جذابیت وسایل جانشین بانک مرکزی رو به فزونی می گیره مخصوصا اون که بخش بزرگ ثبت نام کنندگان مبلغی به مراتب بالاتر از ۵۴۶ هزارتومان واسه ثبت نام هر قطعه سکه پرداخت کردن.همین امر واجبه درصورت دریافت سکه مالیات بیشتری هم پرداخت کنن.

قربونی ضمن اشاره به محدودیت امکان به کار گیری وسایل جانشین مخصوصا اوراق گواهی سپرده در دوره وقتی محدود و مشخص ، پیشنهاد کرد به خاطر دوری از ضرر و زیانای احتمالی در آینده، آدمایی که مایل به به کار گیری این وسیله ها هستن از فرصت مطلوب فعلی استفاده کنن.

ایشون در آخر خاطر نشون ساخت: در نتیجه تبدیل سکه به اوراق گواهی سپرده ضمن برخورداری مشارکت کنندگان در طرح پیش فروش سکه از سود مناسب، امکان هدایت منابع نامبرده به سمت فعالیتای تولید کننده اقتصادی جفت و جور و فواید اون نصیب کل جامعه می شه. ضمن اون که دارندگان اوراق گواهی سپرده طی دو سال آینده (سررسید اوراق) از مزیت اندازه سود ۲۴ درصدی اونم بهره مند می شن.

 

 

منبع:khabaronline.ir

 

سکه

برچسب ها :

ناموجود