دسته بندی: آموزشی
تخت جمشید در میان شگفت انگیز ترین شهرهای تاریخ + تصاویر

مجله بین المللی “National Geographic” مشهورترین و از فعالترین نشریه های دنیاست که از ۱۲۵ سال پیش تا الان مطالبی درباره مسائل مربوط به جغرافیا و علوم طبیعی جهان منشر کرده. این مجله تازگیا فهرستی از ۱۲ شهر باستانی و عجیب جهان منتشر کرده که شهر پرسپولیس یا تخت جمشید به عنوان یه از شهرهای عجیب دنیای باستان انتخاب شده.

به گزارش دادنا، یکی از نکات قابل توجه این نشریه به کار گیری محققان علم جغرافیا واسه جفت و جور گزارشا و به کار گیری عکاسای حرفه ای آرشیوی خاص خوده. با هم مروری بر شهرهای عجیب دنیای باستان میندازیم:

۱- تخت جمشید – ایران

شهر باستانی تخت جمشید یکی از چهار پایتخت امپراطوری سرزمینی بود که بعدا به نام “ایران” نامیده شد. کار ساخت اون از نزدیک سالای ۵۲۰ قبل از میلاد شروع و به نمادی از ثروت و جلال و بزرگی امپراطوری ایران باستان تبدیل شد. معماری فوق العاده این شهر باستانی زبانزد مورخین دنیاست و در ساخت اون از نقره و طلا هم استفاده شده بود و در گوشه و کنار تخت جمشید حجاریای پیکرهای انسانی دیده میشه. ساخت تخت جمشید در دوران شکوفایی امپراطوری هخامنشی و به فرمون داریوش بزرگ شروع شد. این امپراطوری از ۵۵۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد حکمروایی کرد تا اینکه با حمله اسکندر مقدونی از هم فرو پاشید و تخت جمشید در آتیش سوخت.

۲- پترا – اردن

با دقت به عکس و مقایسه فردی که در دهانه معبد پترا وایس تاده میشه به عظمت و وسعت این شهر باستانی فهمید. این شهر سالیان شال زیر شنای صحرا مدفون شده بود. تاریخ ساخت اون به قرن دوم میلادی و به دست مردمون “انباط” ساخته شده. این مکان امروزه یکی از اماکن گردشگری اردن اس

۳- ماچو پیچو – پرو

از زمان کشف شهر “ماچو پیچو” یکصد سال میگذره اما تا الان باستان شناسا نتواسته ان کشف کنن که کاربرد این شهر باستانی واسه سلسله “اینکاها” چی بوده. اینکاها دارای سیستم خاصی از نوشتن بودن اما هیچ متنی از اونا به جای نمونده. این شهر در ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا ساخته شده و بیشتر وقتا از اون به عنوان «شهر گمشده اینکاها» یاد می شه. ماچو پیچو شاید شناخته شده ترین نماد امپراتوری اینکاهاه. این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته شده و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها بوسیله اسپانیایی ها متروک شده است.

۴- پلانگ – مکزیک

در جنوب شرقی مکزیک و گواتمالا “مایاها” شروع به ساختن شهری بزرگ از سه هزار سال پیش در دل جنگلای استوایی کردن. حاکمان اونا در این نواحی عبادتگاهای هرمی شکل، قصرها، بازار و میدانای تجارتی زیبایی ساختن. آموزش هنر و تجارت رونق پیدا کرد و نویسندگان با به کار گیری عکس ها و نقش های سمبلیک، یه سیستم نوشتاری ساختن. ریاضیدانان و ستاره شناسا مایا بسیار متخصص بودن. مشهوره در معابد مایاها آدما رو واسه خدای خورشید قربونی می کردن.

۵ – تروآ – ترکیه

درباره هیچ شهری در تاریخ مثل تروا این همه افسانه و داستانهای رازآلود وجود نداره. هومر، این شهر رو در شمال غربی ترکیه الان ذکر کرده و کشفیات باستان شناسی در سال ۱۸۷۱ از وجود شهری باستانی در این منطقه پرده برداشت. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. در اون سال “هانریش شلیمان” باستان شناس آلمانی شروع به کشفیاتی در منطقه کرد. این شهر حدوداً پنج هزار سال پیش ساخته شده ولی بعضی از باستان شناسا شک دارن که کشفیات شلیمان همون شهر باستانی تروآ باشه.

۶ – موهنجو دارو – پاکستان

شهر باستانی “مونجو دارو” مربوط به تمدن ایندوهای باستانه که به کلی تا سال ۱۹۲۱ میلادی نامعلوم باقی مونده بود، اما تحقیقات باستان شناسی در منطقه باعث کشف این شهر و شهر باستانی “هاراپا” شد. این شهر حدود چهار و ۵۰۰ سال پیش ساخته شد و در اون زمان منطقه ای بسیار حاصل خیر و پر آب بود. با این وجود به دلیل شرایط ناامن سیاسی در پاکستان هنوز امکان ادامه کشفیات و تحقیقات باستان شناسی واسه روشن شدن رموز شهر ممکن نیس.

۷ – پالمیرا – سوریه

شهر باستانی “پالمیر” یا “تادمور” قدمتی حدوداً چهار هزار ساله داره اما اهمیت اون به سالهای ۳۰۰ قبل از میلاد برمیگرده که به عنوان قطب تجاری میشناختنش و مرکزی بود واسه انتقال جنسای بازرگانی ایران باستان و شهرهای بین النهرین. این شهر موقعیت هدف دار واسه رومیان داشت که تونسته بودن در قرن اول میلادی شهر رو تصرف کنن. بالاترین درجه شکوفایی این شهر در زمان سلطنت “زنوبی” بود.

۸ – تانیس – مصر

شهر باستانی “تانیس” در زمان خود یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای دنیای باستان بوده. مرکز سلطنت “توتانخامون” پادشاه مصر و پایتخت سیاسی امپراطوری فراعنه حساب می شده. این شهر بازم شهری هدف دار و اقتصادی بود تا اینکه در قرن ششم میلادی سیلاب دریاچه ای نزدیک اون ساکنین اون رو تهدید کرد. پس این شهر خالی از مردمون شد و ساکنانش شهر تنیس رو در نزدیکی اون ساختن و در اون مستقر شدن.

۰۹ – گریت اینکلوژر – زیمباوه

ملکه باستانی سبا بلقیس در این شهر باستانی مستقر بوده و یکی از مهمترین کشفیات باستان شناسی در قاره آفریقا حساب می شه. هنوز مشخص نیس دقیقاً چه وقتی و واسه چه هدفی این شهر ساخته شده اما به نظر می رسه “شونا” بنیانگذار امپراطوری “بانتو” در نزدیک سالهای ۱۲۵۰ میلادی اون رو ساخته باشه. معنی این شهر “دیوار یا حصار بزرگ” است. این شهر کاربرد آیینی داشته و شهری مقدس میشناختنش.

۱۰- نمرود – عراق

این شهر به عنوان پایتخت امپراطوری آشوریان در شمال عراق قرار داشت و نام اون با بی رحمی و سنگدلی آغشته شده بود. آشوریان این شهر رو در قرن ۱۴ قبل از میلاد ساختن و واسه هزاران سال یکی از شهرهای مهم خاورمیانه باستان میشناختنش. مهم بودن این شهر در سال ۶۱۲ قبل از میلاد وقتی که دیگه شهر مهم آشوریا به نام “نینوا” بدست بابلیان افتاد خیلی کم شد.

۱۱ – استون هنج – انگلیس

قرن هاست که چرایی ساخت این شهر در جنوب انگلیس و کاربرد دقیق اون یکی از جوابهای بی جواب باستان شناسا باقی مونده. سازندگان استون هنج، از سال ۳۱۰۰ قبل از میلاد، سنگه های این بنا رو به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی اون کار گذاشتن. شایدً از این دایره های سنگی واسه مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در اون زمان طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می گرفتن، استفاده می شده است. سنگه هایی مثل اون چیزی که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگه مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده است.

۱۲ – میزاورد – آمریکا

شهر باستانی میزاورد در ایالت کلرادوی آمریکا قرار داره. این شهر یکی از تک و توک باقی مونده های ساکنین بومی سرخ پوست قاره آمریکاست. این شهر بوسیله مردم کشاورز “پیئوبلوین” در بین سالای ۵۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی ساخته شده.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

برچسب ها :

ناموجود