دسته بندی: آموزشی
ترایپوفوبیا چه نوع بیماری است؟

 

ترایپوفوبیا ترس از سوراخای کوچیک و غیرمتقارنیه که ممکنه به طور طبیعی یا مصنوعی به وجود اومده باشن. ترایپفوبیا از ترکیب کلمه یونانی تراپیو به معنی سوراخ کردن و کلمه فوبیا به معنی ترس شدید و مریض گونه ساخته شده. ترایپوفوبیکا می گن هنگام دیدن سوراخای کوچیک دچار اضطراب می شن، تهوع و بی خوابی می گیرن و بدنشون به خارش میفته.

هزاران نفر از سراسر دنیا ادعا می کنن که به این مریضی گرفتار هستن ولی تا الان ترایپوفوبیا به طور رسمی به عنوان یه فوبیا شناخته نشده. فوبیا، ترس شدید و بیمارگونه ایه که در زندگی فرد ایجاد مشکل می کنه. بر خلاف ترس معمولی که زودگذره و هنگام روبرو شدن با خطر اتفاق میفته، فوبیا بیشتر ترس از قرار گرفتن تو یه موقعیته.

خیلی از مردم حتی نام ترایپوفوبیا رو هم نشنیده ان. خیلی از روانشناسان فکر می کنن که ترایپوفوبیا ساختگیه و وقتی کسی درباره این موضوع مطلبی می خواند و عکسی می بینه، به طور ناخودآگاه این ترس تو ذهن اون القا می شه. همونطور که شما هنگام دیدن فیلم کمدی با چند نفر دیگه نسبت به وقتی که تنهایی فیلم می بینین بیشتر می خندید، وقتی هم می بینین این همه آدم دچار این مریضی هستن و درباره تجربیاتشون چندین صفحه مطلب نوشتن، به طور ناخودآگاه شمام دچار ترایپوفوبیا میشین.

بیشتر کسائی که ادعا می کنن به این مریضی گرفتار هستن، می گن قبل از این که وارد سایتای مربوطه بشن و نظرات بقیه رو بخونن اصلا خبر نداشتن که این مریضی رو داشتن!

اینترنت هم نقش بسیار زیادی در گسترش ترایپوفوبیا داره. تعداد مبتلایان به ترایپوفوبیا بعد از ساخته شدن صفحه فیسبوک اون چندین برابر شده.

ماسای اندروز، کسی که صفحه فیسبوک و خیلی از سایتای ترایپوفوبیا رو ساخته، میگه نه فقط این مریضی واقعیه بلکه به اندازه ترس از ارتفاع و ترس از عنکبوت جدی هم هست!

انگار مسئولان ویکی پدیا هم با نظر روانشناسان موافقن و نمی ذارن صفحه ای به نام تراپیوفوبیا در ویکی پدیا وجود داشته باشه. تا الان هر صفحه ای که درباره این مسئله ساخته شده، به دلیلای خیلی از ویکی پدیا حذف شده.

به گفته مسئولین ویکی پدیا ترایپوفوبیا یه مریضی ساختگیه و احتیاجی نیس ویکی پدیا به گسترش اون کمکی بکنه. در جای دیگری هم گفتن که ویکی پدیا جای چیزایی که یه روزه ساخته شدن نیس! مطمئنا صفحه الان هم چند وقت دیگه حذف می شه.

البته این هزاران هزار نفر زیاد با نظرات روانشناسان موافق نیستن. اونا می گن که ترایپوفوبیا واقعیه ولی جامعه علمی به دلایلی نمی خواد وجود اونو تایید کنه.

خیلی از اونا فکر می کنن که ترایپوفوبیا ریشه هایلوفوبیا یعنی ترس از اشیای چوبی و درختانه! ترایپوفوبیکا خواهان انجام آزمایشات بیشتر در این مورد و وارد شدن نام ترایپوفوبیا به دیکشنریای معتبر هستن ولی تا الان کسی درخواست اونا رو جدی نگرفته و به احتمال زیاد در آینده هم کسی درخواستشون رو جدی نمی گیره.

برچسب ها :

ناموجود