دسته بندی: آموزشی
ترخیص کالا به چه معنی است؟

customs-brokerage

به گزارش آلامتو به نقل از بهین تجارت ؛ اگه بخواین وارد کارای بازرگانی شید شاید بارها با کلمه ترخیص کالا برخورد کنین که از اصطلاحات عادی این کاره در این مقاله تلاش میکنیم شما رو با معنی و معنی ترخیص کالا آشنا کنیم.

ترخیص کالا اصطلاحیه که جهت اعلام کالا به گمرک و آزادسازی اون واسه وارد کننده یا صادر کننده کالا استفاده میشن.

فعالیت ترخیص کالا شامل آماده سازی و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه پرداختیا شامل مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی ، سود بازرگانی ، حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده بوسیله دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالاه.

در خیلی از کشورها کارگزاران گمرکی یا حق العمل کاران فعالیت خود رو در زیر مجموعه فعالیت فورواردری کالا به انجام می رسونن البته تجارتای جداگونه و خطوط کشتی رانی، وارد کنندگان و صادر کنندگان، بیشتر کارفرمایان حق العملکار گمرکی حساب می شن.

ترخیص کالا در ایران

ترخیص کالا در ایران به معنی آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا مثل مجوزهای ترخیص کالا مانند مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مقابله با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرونی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشن (شامل ۱۰% کرایه حمل کالا) تعلق میگیره رو شامل می شه. ترخیص کالا هم اینکه شامل حمل و ارسال کالا به مقصد پایانی درون مرزیه. خیلی از ترخیص کار ان در بخش هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیدن. ترخیص کاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شن.

شایستگیای لازم جهت حق العمل کاری در ترخیص کالا

کارت حق العمل کاری بوسیله گمرک ایران صادر می شه این کارت جهت اخذ شامل یه سری الزاماته .که از اون جمله پذیرش در آزمون این سازمانه از شرایط پذیرش کارت حق العملکاری به مواردی مثل اینکه باید شهروند ایران باشه و با دست کم سن ۲۵ سال در سازمانای دولتی مشغول به کار نباشه.

کارگزار گمرکی باید به جداول تعرفه های گمرکی آشنا باشه که خود لیستایی جهت ارائه، اندازه حقوق گمرکی و سود بازرگانی و قوانین و قوانین دولتی واسه وارد کنندگان و دیگه چیزای مهم تجارتی رو داراه.

تشخیص هویت و ارائه اسناد در ترخیص کالا

جهت ترخیص کالا بوسیله شرکتای ترخیص کار نیازمند ورود اطلاعات مربوط به هویت صاحب کالا و نماینده اون جهت اعلام به گمرکات و تعیین ارزش کالای وارداتی به سیستم هستیم. در ترخیص کالا منظور از ارزش کالای وارداتی به معنی ارزش کالا در مبدا هم اینکه اندازه کرایه حمل و بیمه کالا تا ورود به گمرکه. (در صورت پرداخت شدن هزینه های دیگه هم در تعیین ارزش گمرکی کالا اضافه می شه که شامل: ظروف و بسته بندی، هزینه های طراحی و هزینه حقوق مالکیت معنویه )

تخصیص کوتاژ با در نظر گرفتن مدت اعتبار کابوتاژ کالا به گمرک مقصده (تا سه ماه بعد از انقضای کابوتاژ کالا اگه گواهی نامه گمرک مقصد از طرف صاحب کالا که خود نشون دهنده ورود کالا هستش ارائه نشه، کالا به مقصد نرسیده برداشت می شه.) در این مرحله تشخیص راه گمرکی جهت ترخیص کالا به روش سیستمی صورت میگیره که شامل دریافت کوتاژ ترخیص کالا می شه، کوتاژ در واقع کد شناسایی واسه ترخیص کالا و اظهارنامه س.

باید توجه کرد کالایی که ترخیص قطعی نشده واسه گمرک عوضش وثیقه ای واسه مطالبات گمرک چه در مورد ترخیص کالای مورد بحث و چه در مورد مطالبات معوقه حاصل از ترخیص جنسای از پیش صورت گرفته.

بر مبنای اعلام انجام شده یکی از مسیرهای سبز ، زرد و قرمز انتخاب می شه.

گمرک پس از دریافت اسناد و مدارک ترخیص کالا به تشخیص هویت و تشخیص کارت بازرگانی می پردازه و در مراحل بعد به تشخیص نماینده قانونی جهت ترخیص کالا، وکالت نامه ترخیص و معرفی نامه، بررسی پروانه حق العملکاری و بررسی مطالبات معوقه و کنترل بدهی مربوط به ارزش کالا می پردازه.

براساس ماده ۳ قانون مقررات واردات و صادرات وجود کارت بازرگانی با اعتبار واسه آدمایی که به واردات به صورت تجاری اقدام می کنن یه امر اجباریه.

ترخیص کار کیست؟

به فردی که مسئولیت انجام کلیه موارد فوق رو رو دوش بگیرین و به نیابت از وارد کننده کالا و یا صادرکننده کالا ، پروسه های مربوطه رو انجام بده ترخیص کار می گن.

ممنوع بودن صادرات کالا به عراق بدون گواهی مبدأ

مدارک لازم دریافت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی

تجارت

برچسب ها :

ناموجود