دسته بندی: آموزشی
ترسناک‌ترین موتور جستجوی دنیا را بشناسید

این موتور جستجو میتونه چیزایی رو به شما نشون بده که گوگل توان پیدا کردن اونا رو نداره. نوع کار این موتور جستجو به گونه ایه که به اون لقب موتور جستجوی هکرها رو دادن؛ موتور جستجویی که می تونه همه دستگاه های وصل به اینترنت رو خیلی راحت پیدا کنه.

به گزارش «تابناک»، موتور جستجوی Shodan – اینجا – که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شده، بیشتر از اینکه مشغول انجام عملیات عادی جستجوی اینترنتی باشه، مشغول کنه و کاو در دنیای IoT یا اینترنت اشیاست. «جون مترلی» سازنده این موتور جستجو، نام این موتور جستجو رو از رایانه ای شریر در بازی کامپیوتری System Shock اقتباس کرده.

الان، این موتور جستجو بازم با این نام خونده م یشود، به اون لقب موتور جستجوی هکرها و ترسناک ترین موتور جستجوی دنیا رو دادن:

موتور Shodan چیزایی رو به شما نشون می دهد که گوگل قادر به پیدا کردن اونا نیس. از اونجا که کار اصلی این موتور جستجو، پیدا کردن همه دستگاه های وصل به اینترنته، طولی نکشید که به سرعت تبدیل به موتور جستجوی مورد علاقه هکرها شد. عمل اصلی این موتور جمع بیاری و ایندکس همه نشانی های Http واسه دستگاه های وصل به اینترنته. ایندکس کردن این اطلاعات براساس نام کشور، سیستم عامل و برنده.

قدرت موتور جستجوی Shodan به وجود اومده بوسیله این واقعیته که این موتور جستجو میتونه تا چراغ های راهنمایی، دوربین های امنیتی، سیستم ها کنترل پمپ های بنزین و گاز، نیروگاه ها و حتی رآکتورهای هسته ای رو شناسایی کنه. بیشتر این خدمات عمومی امنیت آنلاین کمی دارن و وقتی که به تروریست ها یا هکرها معرفی شن نتیجه این می تونه فاجعه بار باشه.

اگه شما دوربین امنیتی وصل به اینترنت در منزل خود کار گذاشته باشین، هکرها با این موتور جستجو قادر به پیدا کردن اون هستن. هرچند کار ساده ای نیس، اصلا ناممکن هم نیس.

هم حالا میلیون ها دستگاه وصل به اینترنت مثل دوربین های مدار بسته وجود دارن که یا از گذرواژه استفاده نمی کنن و یا از گذرواژه های پیش فرض بهره مند هستن. در واقع Shodan در بین این جور دستگاه ها می خزد و اگه یه حساب کاربری Shodan داشته باشین، ۵۰ نمونه از اونا رو به شما نمایش می دهد.

البته و قطع به یقین به کار گیری Shodan فقط به این منظور نبوده و هدف طراح اون هم در اول یه اینجور موردی نبوده؛ اما کم کم به کار گیری این موتور جستجو به سوء استفاده تغییر و اون رو به موتور جستجوی هکرها و ترسناک ترین موتور جستجوی دنیا تبدیل کرده.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

تابناک

برچسب ها :

ناموجود