دسته بندی: فناوری
حقایقی جالب در مورد مغز انسان

مغز آدم در تموم بیست و چاری کار می کنه و لحظه ای متوقف نمی شه. اما چقدر در مورد این عضو از بدن خود میدونید؟

محققان قرن هاست که تلاش دارن پرده از رازهای مغز آدم بردارن و تا حالا به اطلاعات جذابی در مورد چگونگی کارکرد بخش خاکستری مغز دست پیدا کردن. در ادامه بعضی از باحال ترین یافته ها در مورد این اندام حیاتی رو با شما در میان می ذاریم:

۱- مغز آدم تا سن ۲۵ سالگی به بلوغ کامل نمی رسه

براساس پژوهشی که مرکز پزشکی دانشگاه روچستر انجام داده مغز آدم تا سن ۲۵ سالگی به طور کامل رشد نمی کنه. تحقیقات گذشته در این رابطه نشون میدن که افراد جوانتر از ۲۵ سال بیشتر اطلاعات رو با بخشی از مغز خود به نام آمیگدال پردازش می کنن که در واقع مدیریت احساسات آدم رو رو دوش داره.

در مقابل اما افراد بالای ۲۵ سال بیشتر از کورتکس جلویی مغز خود استفاده می کنن که اراده کردن منطقی و قضاوتا رو انجام میده. محققان باور دارن که این دو ناحیه از مغز تا اواسط دهه سوم زندگی آدم به طور کامل رشد نمی کنن.

۲- مغز آدم با گذشت زمان کوچیک تر می شه

جون هاوک آدم شناس دانشگاه ویسکانسین در مصاحبه با نشریه دیسکاور گفته مغز آدم در طول ۲۰ هزار سال گذشته حدود ۱۵۰ سانتی متر مکعب از ابعادش رو از دست داده که تقریبا به اندازه یه توپ تنیسه.

محققان هنوز مطمئنن نیستن که دلیل کوچیک شدن مغز آدم چیه اما بعضی باور دارن که بدن و سیستم عصبی آدم هم در طولیان سالیان کوچیک تر می شه و در نتیجه مغز هم واسه برابری دادن خود با اندازه اونا، کوچیک می شه. یه سریای دیگه از محققان اما تصور می کنن که این روند به خاطر سبک زندگی و تغییر عادات بشر رخ میدن.

۳- مغز آدم بیشتر از آب تشکیل شده و کاهش آب بدن بر کارکرد اون تاثیر میذاره

آب نوشیدن فواید بسیاری داره و به گفته محققان مغز آدم بیشتر از آب تشکیل شده. در واقع ۷۵ درصد از مغز آدم رو آب تشکیل میده که این اندازه دو درصد از کل آب موجود در بدن رو می سازه. اگه میشد مغز رو با ترازو وزن کرد حدودا ۱.۳۶ کیلوگرم وزن داشت. حال تصور کنین که اگه تنها ۲ درصد از آب بدن کم شه چه اثراتی رو روی توجه، حافظه و دیگه کارکردهای شناختی مغزتون میذاره.

۴- مغز آدم درد رو حس نمی کنه

براساس اعلام موسسه Brainline که روی آسیبای مغزی مطالعه می کنه هیچ گیرنده دردی در مغز آدم وجود نداره. این یعنی مغز مانند پوست یا عضلات توانایی درک درد رو نداره هرچند کارش شناسایی و تفسیر دردهاست.

باحال اینکه به گفته دانشگاه استنفورد، جراحان مغز در طول این اعمال از داروهای بیهوشی استفاده نمی کنن و بیماران معمولا میتونن حواس جمع باشن.

۵- تغذیه بد ممکنه منجر شه که مغز، خودشو بخوره

اگه تصورتون اینه که مغز شما تلاش می کنه تلاش هاتون واسه داشتن یه رژیم غذایی سخت رو نقش بر آب کنه شاید درست حدس زده این.

محققان فهمیدن که کم خوری می تونه باعث بروز پدیده ای به نام «خودخوری به وجود اومده به وسیله گرسنگی» در مغز می شه. در واقع سلولای مغزی که به اندازه کافی از غذاها انرژی نمی گیرن شروع به خوردن خودشون می کنن تا اسیدهای چرب رو آزاد کنن. در این موارد مغز ارسال سیگنالای گرسنگی به بدن رو زیاد می کنه که باعث زیاد شدن اشتها و تمایل به خوردن غذاها می شه.

البته واسه اینکه مغز کارکرد روان و بدون مشکل خود رو داشته باشه میزانی از خودخوری هم واسه اون ضروریست اما سوء تغذیه در دراز مدت میتونه اثری منفی روی مغز داشته باشه.

۶- در رانندگان تاکسی اون بخش از مغز که مسئولیت نگهداشتن رو رو دوش داره بزرگتره

اونطور که محققان کالج لندن گفتن هیچ اپلیکیشنی توانایی جانشین شدن با حافظه یه راننده تاکسی خوب رو نداره.

اونا بعد از اسکن مغز افراد عادی و مقایسه یافته ها با اسکنای مغزی رانندگان تاکسی در لندن به این نتیجه رسیدن که بخش هیپوکامپ مغزی رانندگان بزرگتره.

این بخش مسئولیت یادگیری و حافظه رو رو دوش داره. روند یادگیری واسه مسیریابی در خیابونای پیچ در پیچ لندن در واقع باعث ایجاد تغییراتی در مغز این افراد شده.

۷- برخلاف باور عمومی، مردم از کلی توانایی مغزی شون استفاده می کنن

این باور نادرست در میان مردم عادی هست که آدم فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می کنه. براساس اعلام محققان این جوری نیس.

پژوهشی که در نشریه پیشگامان علوم اعصاب انسانی منتشر شد ادعاها در مورد این باور رو رد کرده. در واقع بخش اعظمی از مغز آدم در تموم مدت مشغول کاره و فعالیت اون حتی در بین خواب هم متوقف نمی شه.

۸- بعضی افراد نابینا از راه گوش هاشون می بینن

براساس پژوهشی که به وسیله محققان مونترال انجام شد مغز آدم می تونه به روشی باحال ارتباطات عصبی اش رو از نو بچیند.

محققان با بررسی فعالیتای مغزی افراد مادرزاد نابینا به این نتیجه رسیدن بخشی از مغز که مسئولیت بینایی رو رو دوش داره می تونه تغییر کارکرد دهد و اطلاعات صوتی رو پردازش کنه.

این یعنی افراد نابینا ممکنه از راه بخشی از مغزشون که افراد بینا واسه دریافت اطلاعات چشمی استفاده می کنن، صداها رو «ببینن».

۹- فعالیتای مغزی آدم مانند اثرانگشت هر فرد منحصربفرده

محققان با به کار گیری روشی به نام fMRI موفق شدن با نگاه کردن به فعالیتای مغزی افراد هویت اونا رو شناسایی کنن.

اونا با بررسی فعالیت مغزی بیشتر از صد نفر به این نتیجه رسیدن که فعالیتای مغز آدم مانند اثرانگشت اون منحصربفرده. اونا میتونن در آینده از این اطلاعات واسه سفارشی سازی مراقبتای عصبی واسه هر فرد استفاده کنن.

برچسب ها :

ناموجود