دسته بندی: علمی
تعریف نظریه‌ها و مدل‌های مرتبط با تعهد زناشویی عشق :سه مولفه‌ی تشکیل دهنده‌ی عشق – تعهد زناشویی

۲-۱-۴-۱- نظریه ها و مدل های خاص در رابطه باتعهد زناشویی

زناشویی

۲-۱-۴-۱-۱- مدل سرمایه گذاری رسبالت[۱]

مدل سرمایه گذاری واسه اولین بار به وسیله رسبالت در سال ۱۹۸۰مطرح شد. این مدل بر روند تعهد زناشویی به اندازه شرایط نابودی رابطه تمرکز داره. طرفداران این الگو باور دارن که تعهد عامل پیش بینی کننده مهمی در عهد شکنیه. تعهد اندازه وسوسه شدن واسه عهدشکنی رو کاهش می دهد و منابعی واسه قادر ساختن افراد واسه تغییر تمرکزشون از نتیجه های لذت خواهی دراز مدت رو جفت و جور می کنه. پس افراد دارای تعهد بالا، شاید بیشتر از عهدشکنی زناشویی دوری می کنن، در حالی که افراد باسطوح تعهد پایین تر ممکنه بیشتر درگیر رروابط خارج از بخش زناشویی شن. برابر با مدل سرمایه گذاری رسبالت، تعهد در زندگی زناشویی از رضایتمندی زناشویی، کیفیت جانشین ها و سرمایه گذاری ها ناراحت می شه (هارمون، ۲۰۰۵).

الف: رضایتمندی زناشویی

رضایتمندی یه جور ارزشیابی ذهنی از جایزه ها و تنبیه های نسبیه که فرد تو یه رابطه تجربه می کنه. اونا تصریح می کنن که تعهد بوسیله اندازه رضایتمندی ایجاد شده در رابطه تقویت می شه. واسه اینکه افراد سطح رضایتمندی خود رو تعیین کنن هزینه ها و جایزه های روابطشون رو برآورد می کنن. امتیازات و جایزه های بالقوه با انتظارات فرد در مورد رابطه مقایسه می شه. این استاندارهای شخصی به عنوان ملاک امتحان شناخته می شه. این سطح رضایتمندی عملکردی از امتحان سطح و یافته های رابطه کنونیه: وقتی که نتیجه به دست اومده بیشتر از سطح ملاک باشه، فرد از رابطه اش خشنوده، اما وقتی که یافته ها به دست اومده پایین تر از استانداردهای داخلی باشن، نبود رضایتمندی اتفاق می افتد (هارمون، ۲۰۰۵).

ب: کیفیت جانشین ها

دومین عامل موثر بر تعهد، خصوصیات جانشین ها هستش که به آزمایش ذهنی فرد از جایزه ها و هزینه هایی اشاره داره که فرد جدا از رابطه الان بدست می آورد، مانند گذروندن وقت با دوستان و خونواده یا گذروندن وقت در خلوت و تنهایی. از پایه، ویژگی جانشین ها با احساس شادمانی بالقوه خارج از رابطه زناشویی رابطه داره. بعدا، داشتن جانشین های جذاب نیروی بالقوه واسه کاهش تعهد زناشوییه (لی و آگنینز[۲]، ۲۰۰۳).

ج: سرمایه گذاری ها

شکل سوم تعهد، دربردارنده سرمایه گذاری ارتباطیه. سرمایه گذاری ها منابع بدست اومده قابل لمس یا واقعی هستن که احتمال نابودی رابطه رو شدیدا کاهش می دهد. نمونه هایی از سرمایه گذاری های ارتباطی شامل وقت گذاشته شده، دلبستگی عاطفی، دوستان دو طرفه و مالکیت های مادیه. طبق مدل سرمایه گذاری همه این سرمایه های با ارزش در قوی کردن تعهد سهیم هستن (لی و آگنینز، ۲۰۰۳).

۲-۱-۴-۱-۲- نظریه سه وجهی عشق [۳] استرنبرگ

استرنبرگ[۴] (۱۹۸۷) در نظریه ی مثلثی عشق خود، عشق رو به سه بخش قسمت می کنه الف-اشتیاق[۵] ب-صمیمیت[۶] و ج-تعهد. [۷]

صمیمیت شامل خودابرازی (بی پرده گویی از خود) و احساسات در رابطه و هیجانات مربوط به همدیگره، اما شور و شهوت شامل علاقه عاشقانه به یکدیگره. انرژی منتهی به عشق عاشقونه، جاذبه بدنی و احساسات جنسی می تونه به عنوان شور و شهوت توصیف شه. میل جنسی ممکنه واسه بعضی از زن و شوهر خیلی سریع بوجود آید، اما می تونه تو یه رابطه دراز مدت کم بشه. صمیمیت در طول رابطه گسترش می یابد و بیشتر شامل وفاداری به رابطه س. بعد تصمیم- تعهد اشاره به تصمیم واسه بودن با یه شریک و دوری از رابطه با هر فرد دیگه و حفظ رابطه قوی در مقابل بقیه روابطه (یانگ و لانگ، ۱۹۸۸؛ رضایی، ۱۳۸۹).

صمیمیت به رفتارهایی گفته می شه، که نزدیکی عاطفی رو افزایش می دهد. نزدیک بودن عاطفی رو افزایش می دهد. نزدیک بودن عاطفی شامل پشتیبانی و درک دوطرفه، رابطه برقرار کردن و سهیم کردن خود، فعالیت ها و دارایی هامون با دیگه ایه.

اشتیاق به انگیزه هایی اشاره داره که به عشق راهنمایی می شن (مانند جذابیت و تمایلات جنسی). و به نیازهایی شامل عزت نفس، نزدیک بودن و خودشکوفایی هم اشاره داره. اشتیاق هیجانهایی مثل (آرزو، شرم، تشویق واشتیاق) رو هم در برمی گیرد.

 

برابر با این تئوری، عامل های نامبرده در گونه های جور واجور عشق با هم ترکیب می شن و به هم می آمیزند. ویژگی عشق عاشقونه، صمیمیت همراه با شور و شهوته. ویژگی عشق ابلهانه یا ملاحت آمیز، تعهده که تنها شور و شهوت به اون دامن می زند و عشق کامل یا تموم عیار آمیزه ای از همه این عامل های سه گانه س.

استرنبرگ براساس سه عامل ی تشکیل دهنده ی عشق، هشت نوع عشق رو تعریف کرده :

از دست دادن عشق

در این رابطه هیچ کدوم از عناصر عشق حضور نداره.

عشق دوستانه[۸]

در این رابطه اشتیاق و تعهد کمتره اما صمیمیت در حد بالایی حضور داره.

عشق شهوانی[۹]

اشتیاق در این عشق بیشتر حضور داره، اما صمیمیت و تعهد در سطح ضعیفی قرار داره.

عشق پوچ[۱۰]

در این نوع از عشق تعهد در سطح بالا، اما میل و صمیمیت در سطح پایینی قرار داره یا اصلا وجود نداره.

عشق خیال انگیز[۱۱]

عشق و صمیمیت در این نوع از عشق بالا هستش اما تعهد در حد ضعیفه.

عشق مشفقانه[۱۲]

در این عشق صمیمیت و تعهد شدیده اما اشتیاق ضعیفه.

عشق ابلهانه

در این عشق اشتیاق و تعهد بالاست اما صمیمیت ضعیفه.

عشق کامل

این عشق سه عنصر رو به طور دست و دل باز در خود جای داده.

[۱]- Investment Model of Rusbuit

[۲]- Lee & Agnenes

[۳]- Triangular Theory of Love

[۴]- Strenberg

[۵]- Passion

[۶]- Intimacy

[۷]- Commitment

[۸]- Liking Love

[۹]- Infatuation Love

[۱۰]- Empty Love

[۱۱]- Romantic Love

[۱۲]- Compassionate

برچسب ها :

ناموجود