دسته بندی: فناوری
قدم بعدی برای «هوآوی» چیست؟

هوآوی رو میشه یکی از برنده های جذاب دنیای امروزی اندروید نامید. سازنده ای که امسال حتی گوگل هم به اون اعتماد کرده و ساخت با ارزش ترین موبایلی که برند نکسوس به خود دیده رو به دست اون سپرده. یه جور از همکاری که میشه واسه برند چینی، اعتبار بسیاری جفت و جور کنه، مخصوصا در بازار آمریکا.

از طرف دیگه، این شرکت چینی همونیه که در کنگره جهانی موبایل، با «هوآوی واچ» همه رو حیرت زده کرد.

براساس گفته های یکی از معتبرترین موسسه های آماری به نام IDC، هوآوی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ سهمی برابر با ۸.۷ درصد از فروش جهانی موبایل رو در اختیار خود داشته. این سهم در دوره سه ماهه مشابه در اسل ۲۰۱۴ برابر با ۶.۷ درصد بوده و واسه دوره مشابه در سال ۲۰۱۳، فقط ۴.۳ درصد بوده.

این آمار در وطن خود این سازنده، درخشش بیشتری هم به خود می گیرن و می تونیم تماشاگر رقابت نزدیک اون با شیائومی واسه کسب مقام اول باشیم. حال سوال اصلی اینه که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، چه سرنوشتی در انتظار این شرکت میشه، بازم به بالا رفتنش ادامه میده یا در آخر روزی می رسه که نام چندانی از اون نمونه؟ با سایت ما همراه باشین تا همین مسئله رو مورد جستجو قرار داده و ببینم چه مورادی در انتظار غول چینی هستن.

خوب میشه گفت که پس از انقلاب تلفنای هوشمند در اواخر دهه اول از هزاره سوم، رقابت در میان تولیدکنندگان این اجناس شدیدا بالا گرفت. تاثیر شدت این رقابت رو حالا می تونین در چند برند بسیار خوشنام که در سالای گذشته، اعتبار خیلی بالایی واسه خود داشتن ببینین. واسه چندین دوره سه ماهه مالی، سامسونگ با کم شدن سود مواجه بود، اچ تی سی تا مرز ورشکستی جلو رفته، موتورلا به برند چینی لنوو فروخته شده و سونی هم تلاش می کنه بخش موبایل خود رو دوباره سود رسون کنه.

این در حالیه که هوآوی از راه رسیده و خوب تونسته بر خلاف این موج حرکت کرده و فروش جهانی اش رو هم بالا ببره.

این سازنده تا الان از چندین روش هدف دار متفاوت استفاده کرده و همین موضوع باعث گشته که حالا قادر به کسب اینجور رشدی شه. در اول راه، هوآوی به سراغ تولید موبایلای ارزون قیمت و اقتصادی رفت تا بدین شکل بتونه نام خود رو بر سر زبانا اندازد. بعد نوبت به تولید میان رده ها رسید و حالا تجربه این سازنده به جایی رسیده که می تونه اجناس مرغوب رو هم تولید کنه.

واسه چند سال، هوآوی از برند Ascend استفاده می کرد اما در اول سال جاری عزمشو جزم کرد با فراموشی این نام، به سراغ تولید P8 بره. آقای Richard Yu، مدیر عامل هوآوی در همین رابطه به بلومبرگ گفت: «ما بخش پایین رده بازار رو به دست فراموشی می سپاریم چون که سازندگان بسیاری در اون هستن و بیشتر اونا هم نمی تونن سود به دست بیارن. به بازار موبایل که نگاه کنین، می بینین که دو سازنده به اسمای اپل و سامسونگ قادر گشته ان بیشتر سود این بازار رو از اون خود کنن.»

huawei-watch-ifa-aa-15-of-23-840x473-w600

ده ماه از این اعلام نظر گشته و حالا میشه گفت که هوآوی، یکی از بهترین ساعتای هوشمند اندرویدی که تا کنون ساخته شدن رو پیشرفت داده و به فروش میرسونه. Huawei Watch و Nexus 6P هر دو کالاهایی به طور کامل مرغوب هستن که از طراحی، مشخصات و قابلیتای مناسبی استفاده میکردن اما هنوزم قیمت اونا، تا حد زیادی کمتر از برچسبای قیمتیه که روی اجناس اپل و سامسونگ چسبونده می شه.

حتما هوآوی پیکان رو به سمت بخش بالایی بازار نشونه گرفته ولی این وسط، بقیه بخشا رو هم به شکل کامل به دست فراموشی نسپردهه. این سازنده چینی برند Honor رو معرفی کرد تا بتونه به جنگ شیائومی در خونه بره. حتی از راه کانالای آنلاین، به فروش اجناس ارزون قیمت خود پرداخته تا بتونه سود مناسبی از فروش اونا رو واسه خود نگه داره و هم اینکه قادر شه نسل جوون رو به طرف اجناس خود علاقمند کنه.


هوآوی موبایل هاش رو در سراسر کره زمین و هفتاد کشور به فروش میرسونه اما بر چین، خاورمیانه، آمریکای لاتین و آفریقا تسلط خاصی داره. این وسط با به کار گیری کمپینای تبلیغاتی، تونسته فروش خود رو در قاره اروپا هم بالاتر از پیش ببره. این سازنده در بیشتر نقاط جهان تولیداتش رو به فروش میرسونه اما هدف بزرگ بعدی اش، آمریکا س.

در سال ۲۰۱۲، نیویورک تایمز گزارش داده بود که اجناس برند مورد بحث از مشکلات امنیتی برخودار هستن چون که رابطه هوآوی با دولت چین بسیار نزدیکه و چینیا تصمیم دارن این جوری از آمریکا جاسوسی کنن. همین خبرها باعث شدن تا فروش این برند در آمریکا کاهش پیدا کنه اما در تابستون سال قبل، هوآوی دوباره با Ascend Mate 2 به این کشور برگشت.

Ascend Mate 2 به شکل آنلاک و از راه فروشگاه مجازی هوآوی به فروش می رسید و در سال جاری هم همین سازنده موبایل P8 Lite رو در اختیار کاربران مکان یاد شده قرار داد. اما انگار این روند رو به پایانه و شرکت چینی تمایل داره که همه محصولاتش رو در همه کشورا به فروش برسونه.

شکی نیس که نکسوس ۶P، پر فروش ترین موبایل این سازنده میشه و حالا در آمریکا هم به لطف همکاری با گوگل، هوآوی می تونه خود رو به کاربران خیلی بیشتری بشناساند و این موضوع فقط مربوط به آمریکا نیس. خیلی از کاربران در سراسر جهان خیلی به برنده های چینی اعتماد نمی کنن مخصوصا وقتی که پای خرید یه موبایل گرون و مرغوب در بین باشه که قراره دست کم واسه یه الی دو سال، نقش اصلی ترین گجت اونا رو بازی کنه.

البته نباید از یاد برد که همکاری گوگل و هوآوی، فقط به نفع برند چینی نبوده. قبل از این توضیح دادیم که غول جستجو بیشتر به خاطر این پیشرفت مرغوب ترین نسکوس رو به هوآوی سپرده که بتونه دوباره به بازار کشور چین برگرده.


یکی از غولای دنیای تکنولوژی

در مورد شرکت کوچیکی صحبت نمی کنیم. موبایلای هوشمند تنها تولیدات شرکت هوآوی نیستن. شرکت یاد شده یکی از برچسته ترین تولید کنندگان وسایل مخابراتیه؛ سوئیچ و روترهای ساخته شده به دست این شرکت شبکه های بسیاری رو مدیریت می کنن.

هوآوی نقش بسیار موثری در رونمایی از اولین شبکه موبایلی با سرعت ۱ گیگابیت بر ثانیه رو دوش داشت که از طرف اپراتور Hong Kong Telecom در اختیار کاربران قرار گرفت و عنوان نسل ۴.۵ براش انتخاب شد.

در بخش سازمانی هم، هوآوی با شرکت Micron همکاریای بسیاری داره و حافظه های فلش واسه دیتاسنترها رو در اختیار مشتریان اروپایی قرار میده. به اینجور شرکتی با این دامنه گسترده از فعالیتا میشه گفت یه غول دنیای تکنولوژی.

اما بیایید به سراغ موبایلای هوشمند برگردیم، همون دلیلی که شما به عنوان یه کاربر در مرحله اول با هوآوی آشنایی پیدا کردین.

شاید یکی از دلایل اصلی موفقیت هوآوی در بازار پریشون امروزی، این باشه که شرکت یاد شده به شکل خونگی چیپستای مجتمعی که در موبایل هاش به کار می بره رو تولید می کنه. این راه و روش، شباهت بسیاری به تلاشای سامسونگ در سالای گذشته واسه پیشرفت چیپستای سری اگزینوس داره و شاید تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، هوآوی تصمیم به فروش پردازندهای کایرین به بقیه تولید کننده ها هم بگیره. در هر حال اینم نقطه ای دیگه س که می تونه در بازار الان، واسه هوآوی سودآوری مناسبی رو به ارمغان آورد.

قدم بعدی واسه هوآوی چیه؟

گوشی موبایل Nexus 6P یه موبایل بسیار مهم واسه شرکت چینیه. هر چند که نکسوسا تا کنون هیچ وقت قادر به فروش بسیار بالا نبوده ان و نتونسته ان به پای فروش گلکسی و یا آیفون برسن اما در هر حال برگ برنده بعدی هوآوی، فبلت Mate 8 میشه؛ محصولی که قراره تا دو هفته دیگه رونمایی شه.

انتظار میره که در این فبلت، تماشاگر به کار گیری چیپست کایرین ۹۵۰ باشیم که جدیدترین و پیشرفته ترین سیستم-بر-چیپ پیشرفته از طرف خود هوآوی هستش. می گن که این گوشی موبایل هم مثل Mate S، دارای فناوری فورس تاچ میشه.

احتمال اون هست که فبلت Mate ۸، واسه چند ماه آینده لقب پیشرفته ترین موبایل رو در میان بازار گوشی موبایل الان به خود اختصاص بده اما جدا از بحث قابلیتای سخت افزاری و تکنولوژیایی که در اون به کار می رن، جالبه ببینیم که برند چینی تصمیم داره Mate 8 رو به چه شکلی عرضه کنه و حالا، پس از ارائه نکسوس ۶P، تصمیم داره فبلت مورد اشاره رو به شکل جهانی عرضه کنه یا خیر.

سامسونگ و اپل واسه مدتای بسیاریه که به شرکتایی دست نیافتنی تبدیل شدن اما به نظر می رسه در زمونه الان، تنها شرکتی که تونسته خود رو به این دو غول دنیای موبایلا نزدیک کنه، هوآوی بوده. باید منتظر موند و اتفاقات بعدی رو دید، شاید اتفاق و چالشای تازه و بسیار جذابی در ادامه این راه واسه سه فروشنده برتر تلفنای هوشمند در جهان اتفاق بیفتن.

برچسب ها :

ناموجود