دسته بندی: فناوری
مروری بر هشت فرار تاریخی از زندان ها

از اون زمان که زندانا در دنیای امروز احداث شدن، اونا که در این بناهای محکم حبس شدن هم در صدد فرار از اونا برآمدند و با اجرای نقشه های عجیب و غریب و البته استادانه، از چنگال قانون فرار کردن.

بعضی از این نقشه های فرار اونقدر باحال و عجیب بودن که سوژه اهالی سینما شدن و فیلما و سریالای مختلفی از روی اونا ساخته شد. در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا هشت مورد از معروف ترین عملیاتای واقعی فرار از زندان رو از نظر بگذرانیم.

۱- فرار  از راه قایقی که با پالتوهای بارانی ساخته شده بود

در سالای ۱۹۳۴ الی ۱۹۶۳ میلادی، ندامتگاه آلکاتراز آیلند در مرکز خلیج سانفراسیسکو خطرناک ترین مجرمان آمریکا رو در خود جای داده بود که از اون جمله میشه به اَل کاپون، جرج کلی معروف به مسلسل و جیمز بالگر معروف به سفید برفی اشاره کرد.

این ندامتگاه به مدت بیشتر از ۲۹ سال یکی از اصلی ترین زندانای دولت فدرال حساب می شد و تقریبا ۱۵۴۵ زندانی خطرناک رو با سخت گیرانه ترین تصمیمات امنیتی پشت میله های خود جای داده بود. در این ۲۹ سال اما ۱۴ تلاش جور واجور از طرف زندانیان این ندامتگاه واسه فرار از اون انجام شد که در جریان اونا ۳۶ زندانی مشارکت داشتن.

اما مهم ترین و شناخته شده ترین فرار از این زندان در ژوئن سال ۱۹۶۲ میلادی انجام شد یعنی وقتی که سه تن از زندانیان این ندامتگاه با به کار گیری تعدادی بارانی واسه خود قایقی ساختن و از این منطقه مخوف فرار کردن.

این جنایتکاران خطرناک واسه عملیاتی کردن ایده خود با به کار گیری وسایل دست ساز، چاله ها و منافذ موجود در دریچه های تهویه هوای سلول خود رو کم کم عریض کردن و بعد در یکی از شبای ماه ژوئن از زندان فرار کردن.

اونا در جای خواب شون هم صورتکای مثل آدم رو که با دستای خود ساخته بودن، قرار دادن تا ماموران زندان رو گمراه کنن و با وجود عملیاتای گسترده جستجو که بعدا واسه پیدا کردن اون سه مرد انجام شد، دیگه هیچ وقت خبری از اونا به گوش نرسید و حتی این تصور تو ذهن مقامات زندان به وجود اومد که شاید به داخل آبای سرد و پرجنب و خروش خلیج سانفرانسیسکو افتادن و جون خود رو از دست دادن.

همین فرار بعدا دست مایه کارگردانان شد و حتی در سال ۱۹۷۹ میلادی فیلمی با عنوان فرار از آلکاتراز با بازی Clint Eastwood از روی اون ساخته شد.

از بین همه ۳۶ نفری که تلاش کردن از این زندان فرار کنن ۲۳ نفرشون عاقبت دستگیر شدن، ۶ نفر به ضرب گلوله جون باختن و دو نفر هم خفه شدن. ۵ نفر دیگه هم (از جمله سه نفری که در سال ۱۹۶۲ از این زندان فرار کردن) هیچ وقت دستگیر نشدن و بنظر میاد که در آبهای خلیج غرق شده باشن.

۲- فرار اسرای جنگی با به کار گیری تونلی که در زمین زندان حفر شد

در نهم فوریه سال ۱۸۶۴ میلادی، ۱۰۹ نفر از افسران متحدین از زندان لیبی (زندانی که اسرای جنگی در اون نگهداری می شدن و در ریچموند ویرجینیا قرار داشت) تونلی رو به بیرون حفر کردن.

این زندان که در مارس سال ۱۹۶۲ میلادی گشایش یافت تو یه کارخانه قدیمی تنباکو واقع شده بود و طولی نکشید که به محلی پر از جنایتکاران و البته انتقال بیماریای خطرناک بدل گردید و افراد زندونی در اون با کمبود شدید مواد غذایی روبرو بودن.

گروه کوچیکی از افراد زندانی در این محل از پاییز سال ۱۸۶۳ میلادی سه تلاش بی حاصل رو واسه فرار از اون شروع کردن. اونا تلاش داشتن با حفر تونل از اون محل فرار کنن و واسه این منظور شبونه و در خفا به حفاری در سلول خود می پرداختن و عاقبت موفق شدن با حفر چهارمین تونل خود به طول ۱۵ متر که عرض اونم بین ۹۰ الی ۴۰ سانتی متر متغیر بود از اون زندان فرار کنن.

۵۹ نفر از زندانیان این ندامتگاه تونستن با به کار گیری این تونل به قلمرو متحدین برسن اما ۴۸ نفر دیگری که در این اقدام اونا رو همراه می کردن دوباره دستگیر شدن و دو نفرشون هم در آبای خروشان اون منطقه غرق شدن. به دنبال این فرار بزرگ، مقامات زندان، تعداد خیلی از زندانیان رو به ندامتگاهای دیگه انتقال دادن.

۳- بزرگ ترین فرار از زندان بریتانیا

بزرگ ترین فرار تاریخ از زندان بریتانیا در ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۸۳ اتفاق افتاد که در اون ۳۸ نفر از زندانیان که همه شون هم از اعضای ارتش جمهوری ایرلند بودن، از زندان سلطنتی ماز در نزدیکی بلفست نورثرن آیلند فرار کردن.

این مرکز در سال ۱۹۷۱ میلادی باز شد و بالاترین سطح از تصمیمات امنیتی واسه اون در نظر گرفته شده بود. در این زندان گروهی از محکومان درگیریای موسوم به Troubles نگهداری می شدن که میان استقلال طلبان ایرلند و مخالفانشان بوجود اومده بود.

در سال ۱۹۸۱ میلادی، گروهی از جمهوری خواهان ایرلند در این زندان اعتصاب غذا کردن و دست آخر ۱۰ نفر از اونا جون خود رو از دست دادن که از اون جمله میشه به بابی سندز رهبر این گروه اشاره کرد.

اما فرار سال ۱۹۸۳، وقتی اتفاق افتاد که زندانیان این مرکز به سلاحا و چاقوهایی که به صورت قاچاقی به زندان وارد شده بود دست پیدا کردن و با به کار گیری اونا، تعدادی از زندان بانا رو غافلگیر کرده و یکی از کامیونای حمل غذای مرکز رو سرقت کردن.

دربان زندان تلاش کرد که از خروج کامیون جلوگیری کنه و فراریا رو مجبور کرد که از عقب وسیله به بیرون بپرند. در جریان این فرار اما یکی از نگهبانان زندان مورد اصابت ضربه چاقو قرار گرفت و به خاطر حمله قلبی جانش رو از دست داد و در حدود بیست نفر دیگه از کارکنان اون ندامتگاه هم زخمی شدن.

ظرف تنها چند روز ۱۹ نفر از این افراد دستگیر شدن (و سه نفر دیگرشون هیچ وقت پیدا نشدن) و مابقی اونا فرار کردن. تعدادی از این افراد موفق شدن به خاک آمریکا برسن و زندان ماز هم در سال ۲۰۰۰ میلادی و به عنوان بخشی از توافق صلح موسوم به Good Friday یا جمعه خوب تعطیل شد.

۴- سلطان قاچاق مواد مخدر که دوبار از زندان فرار کرد

در ۲۲ فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی، یکی از شناخته شده ترین مجرمان و قاچاق چیان مواد مخدر دنیا به نام خواکین «ال کاپو» (ملقب به کوتوله) گازمن لوئرا به خاطر فرار ده ساله اش از چنگال قانون به دام افتاد. ال کاپو اولین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی دستگیر و به خاطر قتل به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

بر خلاف اینکه از اون در زندانی با تصمیمات امنیتی بسیار پیشرفته واقع در استان جالیسکوی مکزیک نگهداری می شد، این مجرم با پرداخت پول به کارکنان زندان، واسه خود کار و کاسبی پررونقی پشت میله ها راه انداخته بود و حتی حبس هم نتونست اونو به راه درست هدایت کنه.

ال کاپو در سال ۲۰۰۱ میلادی، از زندان فرار کرد و اونطور که بعضی منابع می گن با مخفی کردن خود در یکی از چرخای حمل لباسای رختشور خونه موفق به انجام این کار شده بود.

اون تا چند سال با خشونت، رشوه خواری و در اختیار داشتن شبکه خیلی از جاسوسانش تونست بازم از چنگال قانون دور بمونه و کارتل تحت مدیریتش به یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان مواد مخدر و قاچاق مواد به آمریکا بدل گردید و کار به جایی رسید که دولت آمریکا جایزه ای ۵ میلیون دلاری رو واسه دریافت سرنخی که می تونه منتهی به دستگیری اش شه تعیین کرد.

در ۲۲ فوریه سال ۲۰۱۴ میلادی، مجریان قانون، در آخر رد اونو در آپارتمانی واقع در Mazatlán مکزیک گرفتن و دستگیرش کردن. با این همه، الکاپو که حالا در امنیتی ترین زندان مکزیک به نام  Altiplano نگهداری می شد دوباره از زندان فرار کرد و این بار تونست با حفر چاله ای کف زمین سلول خود و به کار گیری تونلی به طول یه مایل که به صورت مخفیانه ایجاد شده بود و مجهز به سیستم روشنایی و تهویه هوا بود از اونجا فرار کنه.

۵- گانگستر معروفی که با به کار گیری یه هفت تیر قلابی فرار کرد

جون دیلینگر این مجرم که بخش اعظمی از دهه ۲۰ خود رو به خاطر تهدید یکی از مغازه داران ایندیانا در زندان سپری کرده بود در می سال ۱۹۳۳ میلادی حکم آزادی مشروط گرفت و سرقتای زنجیره خود از بانکای جور واجور آمریکا رو شروع کرد و دست آخر اسمش رو به عنوان یکی از خطرناک ترین گانگسترهای این کشور به ثبت رساند.

در سپتامبر ۱۹۳۳، اون به خاطر سرقت از یه بانک دستگیر شد و به زندان لیما واقع در اوهایو انتقال داده شد. ماه بعد تعدادی از همدستان دیلینگر به زندان لیما راه پیدا کردن و با به کار گیری لباسای مبدل خود رو به عنوان افسر پلیس جا زدن.

وقتی که افسر نگهبان از اون مردان خواست که کارت شناسایی خود رو نشون بدن، اونو به قتل رساندند و دیلینگر رو از سلولش بیرون آوردن. در سال ۱۹۳۴ میلادی، وقتی که این مجرم به همراه همدستانش مشغول سرقت از بانکی در شرق شیکاگو بودن، یه افسر پلیس رو به ضرب گلوله کشت.

اواخر همون ماه دیلینگر در آریزونا دستگیر شد و بعد واسه گذروندن دوران محکومیت خود به خاطر قتل اون افسر به زندانی واقع در Crown Point منتقل گردید که به باور افسران پلیس فرار از اون نشدنی بود.

با این همه، در ۳ مارس سال ۱۹۳۴ میلادی این مجرم سابقه دار با به کار گیری یه تفنگ قلابی (که شاید یا به وسیله خود اون ساخته شده بود یا از راه وکیلش به دست اون رسیده بود) تونست نگهبانان رو مجبور کنه که آزادش کنن و بعد با سرقت ماشین یکی از کارکنان زندان از اونجا فرار کرد. در همون ماه یکی از ماموریان اف بی آی این مجرم رو در حال خروج از سالن سینما دستگیر کرده و به ضرب گلوله کشت.

۶- نجیب زاده ای که با لباس مبدل از زندان فرار کرد

ویلیام مکس ول نجیب زاده کاتولیک بعد از اینکه در سال ۱۷۱۵ میلادی به شورشیان Jacobite ملحق شد در برج لندن حبس شد و به خاطر خیانت خود به خاندان سلطنتی مجرم شناخته شده و محکوم به مرگ شد.

Lady Nithsdale همسر اون در سال ۱۷۱۶ میلادی واسه ملاقاتش همراه با تعدادی از ندیمها و دوستان خانوم خود راهی برج شد. اونا همراه با خود تعدادی لباس زنونه رو با خود به داخل برج بردن و اونو با لباس مبدل از اونجا خارج کردن. اون در ادامه با لباس یه خدمتکار از لندن فرار کرد و پس از پناهنده شدن به سفارت ونیزیا راهی رم شد.

اما زندگی همسر این نجیب زاده هم به خاطر مشارکتش در فراری دادن اون شدیدا در خطر بود با این همه، اونم موفق شد به تنهایی از بریتانیا فرار کنه و بعد با همسرش در رم ملاقات کرد و زندگی در تبعید خود رو در اونجا با همدیگه از سر گرفتن.

۷- قاتل سریالی که با کم شدن وزن از زندان فرار کرد

در سال ۱۹۷۶ میلادی، تد باندی که از دوران ابتدائی از مدرسه اخراج شده بود، دوران محکومیت خود به خاطر آدم ربایی رو در زندان یوتا شروع کرد. سال بعد اون به زندان آسپن در کلورادو منتقل شد تا به خاطر قتل یه پرستار در سال ۱۹۷۵ دوران حبس خود رو طی کنه.

اون وکیلی واسه خود انتخاب نکرده بود و در جریان یکی از جلسات دادگاه درخواست کرد که واسه یه مدت کوتاه از کتابخونه زندان استفاده کنه. اونا هم درخواست باندی رو قبول کردن و اونو در کتابخونه تنها گذاشتن. کتابخونه در طبقه دوم قرار داشت و باندی هم با به کار گیری فرصت به وجود اومده، خود رو از پنجره به بیرون انداخت و از زندان آسپن فرار کرد.

باندی که شش روز کامل در حال فرار بود گم شده بود و بخاطر این پس از سرقت یه ماشین به آسپن باز گشت و در اونجا بود که دستگیر شد و به زندان Glenwood Springs در چهل مایلی زندان قبلی منتقل شد.

چند ماهی گذشت و باندی در این مدت خیلی وزن کم کرد و بخاطر این تونست با جمع کردن بدن خود، از داخل چاله ای که واسه تعمیر سیستم روشنایی سلولش روی سقف حفر شده بود به داخل آپارتمون زندان بان راه پیدا کنه و از درب اصلی اون خارج شه.

از اون نقطه به بعد، باندی به سمت فلوریدا حرکت کرد و در اونجا دو دانشجوی دختر دانشگاه ایالتی فلوریدا و بعد یه دختر دوازده ساله رو به قتل رساند. در ۱۵ فوریه سال ۱۹۷۸ میلادی، این مجرم به وسیله پلیس Pensacola دستگیر شد و قبل اینکه در سن ۴۲ سالگی با به کار گیری صندلی الکتریکی اعدام شه به سی مورد قتل در آمریکا اعتراف کرد هرچند که به باور بعضی تعداد حقیقی به مراتب بیشتر از این اندازه  است.

۸-فرار اسرای جنگی با به کار گیری گلایدر دست ساز

در جریان جنگ جهانی دوم یه دژ قدیمی در منطقه شرق آلمان که Colditz Castle نام داشت به اردوگاهی واسه نگهداری اسرای جنگی تغییر کاربری داده شد. خیلی از اون اسرا از اون جهت به دژ یاد شده انتقال داده شده بودن که قبلا از زندان فرار کرده بودن.

البته تعدادی از اونا، بر خلاف تصمیمات امنیتی شدیدی که بر این زندان حاکم بود بازم تلاش کردن که از این دژ هم فرار کنن؛ این وسط، بعضی از اونا موفق می شدن و اونا که شکست خورده می موندن به حبس در سلول تکی محکوم می شدن.

با این همه، بعد از اینکه نازیای ۵۰ اسیر جنگی رو به خاطر تلاش واسه فرار از زندان Stalag Luft III در مارس ۱۹۴۴ میلادی کشتند، ارتش بریتانیا به اتباع خود در مورد هرگونه تلاش واسه فرار از دست نازی اخطار داد.

اما حتی این اخطار هم نتونست گروهی از اسرای قلعه Colditz رو از دنبال کردن برنامه بی همتا فرار خود و ساخت یه هواپیمای گلایدر باز داره. این گروه که بیل گلد فینچ خلبان بریتانیایی و هم اینکه تونی رالت یکی از راننده های قبلی مسابقات اتومبیلرانی هم در اون حضور داشت در یکی از اتاقای زیر شیروانی قلعه به صورت پنهونی دست به کار ساخت یه گلایدر شدن و با به کار گیری چوبای سرقت شده و کابلای برق دزدی خود یه گلایدر دو نفره ساختن.

این مردان میخواستن گلایدر خود رو از روی بام قلعه رها کنن و از این روش از اون محل فرار کنن اما قبل از اینجور اتفاقی دژ Colditz در آوریل ۱۹۴۵ میلادی به وسیله نیروهای اتحاد آزاد شد. در سال ۲۰۰۰ میلادی هم مدلی تموم قد از اون گلایدر ساخته شد و بر فراز پایگاه هوایی سلطنتی انگلستان با حضور گلدفینچ، بست و دیگه کهنه کاران جنگ به پرواز در اومد.

برچسب ها :

ناموجود