دسته بندی: فناوری
معرفی هشت راه حل برای رفع مشکل تسک منیجر در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ وسیله های بسیار زیادی داره که می تونین با به کار گیری اونا کامپیوتر شخصی خود رو مدیریت کنین. یکی از اونا تسک منیجر اسمشه که عموما از اون واسه بستن نرم افزارایی که هنگ کردن استفاده می شه. البته به جز این از تسک منیجر میشه اطلاعات مهم دیگری مثل اندازه مصرف پرردازنده، حافظه داخلی و بسیاری دیگه رو هم فهمید.

اما بعضی وقتا ممکنه این وسیله کاربردی با مشکل رو به رو شه و به هر دلیلی نتونین اونو باز کنین. در این مطلب می خوایم ۸ راه حل معرفی کنیم که می تونین با به کار گیری اونا مشکل وا نشدن تسک منیجر خود رو حل کنین. با ما همراه باشین.

۱. چیجوری تسک منیجر رو اجرا کنیم؟

راه های زیادی واسه باز کردن این وسیله هست و اگه یکی از راه ها کار نکرد میشه از راه های دیگری دست به کار شد. یکی از راه های عادی واسه باز کردن تسک منیجر کلیک راست کردن روی تسک بار (نوار پایین ویندوز ۱۰) و بعد کلیک کردن روی Task Managerه.

با به کار گیری دو نوع کلیدای ترکیبی کیبورد هم می تونین تسک منیجر رو باز کنین. یکی از اونا به کار گیری کلیدای ترکیبی Ctrl + Alt + Delه و دیگری Ctrl + Shift + Esc.

هم اینکه امکان اجرای تسک منیجر از راه Run هم هست. می تونین کلیدای ترکیبی Windows + R رو بزنین و بعد در محل مورد نظر taskmgr رو تایپ کرده و OK رو بزنین.

۲. تسک منیجر به وسیله ادمین غیر فعال شده

تسک منیجر واسه اجرا شدن نیاز به دسترسی ادمین داره. ممکنه که ادمین سیستم شما دسترسی به این وسیله کاربردی رو غیر فعال کرده باشه. در این صورت بعد از اجرای تسک منیجر با روشی که در بالا گفتیم با پیامی رو به رو میشین که در اون به شما میگه دسترسی به این وسیله نیاز به اجازه ادمین داره. پس باید از ادمین بخواین که این دسترسی رو برقرار کنه.

واسه این که حسابای کاربری مهمون بتونن از تسک منیجر در ویندوز ۱۰ بهره مند شن، می تونین با به کار گیری حساب کاربری که دسترسی ادمین داره وارد سیستم عامل شده و بعد با زدن کلیدای ترکیبی Window + R و تایپ gpedit.msc این دسترسی رو برقرار کنین.

با زدن دکمه OK باید پنجره ای مثل تصویر پیش رو براتون اجرا شه. از سمت چپ به راه زیر برید:

User Configuration > Administrative Templates > System > Ctrl+Alt+Del Options

با باز شدن پنجره ی مطمئن شید گزینه Enabled فعاله و بعد OK رو بزنین.

حالا دسترسی از راه حسابای کاربری مهمون برقرار می شه.

۳. برخورد با ارور Not Responding

بعضی وقتا ممکنه حتی با دسترسی ادمین بعد از اجرای تسک منیجر با ارور Not Responding مواجه شید. بیشتر در این مواقع بعد از اجرای وسیله یاد شده با پیام Task Manager is not responding مواجه میشین. واسه حل این موضوع کلیدای ترکیبی Windows + R رو زده و بعد regedit رو درون اون تایپ کنین و کلید Enter یا دکمه OK رو بزنین.

حالا با Registry Editor مواجه میشین. از سمت چپ به راه زیر برید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

اگه System Folder رو درون فولدر Policies پیدا نکردید احتیاجی نیس کار دیگری انجام بدین.

اگه System Folder رو پیدا کردین مطمئن شید که کلید رجیستری در سمت راست با عنوان DisableTaskMgr هست یا خیر. اگه وجود داشت اونو خط بزنین. شاید مشکلتون حل می شه.

۴. سیستم خود رو اسکن کنین تا به بدافزار آلوده نشده باشه

بعضی وقتا بعضی از بدافزارا باعث می شن تا تسک منیجر فعالیتش دچار مشکل شه. عموما خرابکاران سایبری دوست ندارن که کاربران بتونن از راه تسک منیجر بعضی پروسهایی که به صورت غیر مجاز در سیستم اجرا شده رو غیر فعال کنن. به خاطر همین عموما تلاش می شه که این وسیله غیر فعال شه. واسه حل این مشکل باید بدافزار رو از بین ببرین. پیشنهاد ما Malwarebytesه که دارای نسخه ای رایگان هم می شه.

پیشنهاد می کنیم در کنار نرم افزار یاد شده از یه آنتی ویروس قابل اطمینان هم بهره مند شید. البته همیشه پیشگیری بهتر از درمانه و باید بدونین که با به کار گیری چه روشی می تونین احتمال آلوده شدن به بد افزارا رو کم کنین.

۵. فعال کردن دوباره تسک منیجر

بعضی وقتا وقتی که سیستم شما آلوده می شه، بعضی ویژگیا مثل تسک منیجر غیر فعال می شن و واسه بهره مندی دوباره از اون باید اونو به صورت دستی فعال کنین. واسه این کار می تونین از نرم افزار کاربردی Re-Enable استفاده کنین.

کافیه نرم افزار Re-Enable رو دانلود و بعد اونو اجرا کنین. با باز کردن این اپلیکیشن می تونین در پنجره ای که طراحی ساده ای داره گزینه های مختلفی رو ببینین که همه شون وسیله های مربوط به ویندوز ۱۰ هستن. به طور پیش فرض بیشتر گزینه ها باید فعال باشن. اگه Task Manager فعال نبود، روی اون کلیک کرده و بعد دکمه Re-Enable رو بزنین. حالا تلاش کنین دوباره تسک منیجر رو اجرا کنین.

۶. فایل چکر (SFC) رو بررسی کنین

حالا کمی روش ها سخت تر می شن. اگه هیچکدام از راه های قبلی جواب نداد می تونین به سراغ فایل چکر برید. با به کار گیری SFC می تونین سیستم رو اسکن کنین تا هرگونه خرابیای احتمالی در فایلا رو فهمیده باشین. با به کار گیری SFC می تونین فهمیده باشین که یکی از فایلای سیستمی مربوط به Task Manager دچار مشکل شده یا نه. اگه فایلی دچار مشکل باشه شاید SFC مشکل موجود رو حل می کنه.

واسه بهره مندی از فایل چکر کلیدای ترکیبی Windows + R رو بزنین و cmd رو در اون تایپ و اجرا کنین.

حالا دستور زیر رو وارد کنین:

sfc /scannow

مطمئن شید که بالای پنجره cmd نوشته شده باشه Administrator تا با به کار گیری دسترسی ادمین بتونین دستورات رو اجرا کنین.

اگه تماشاگر گزینه Administrator نبودین، پنجره رو ببندین و در بخش جستجو Command prompt رو تایپ کنین. حالا در بین یافته های مشخص شده، روی Command Prompt کلیک راست کرده و بعد گزینه Run as Administrator رو بزنین.

حال دستور گفته شده در مراحل قبل رو وارد کرده و منتظر باشین تا کار به اتمام برسه. با دیدن گزینه ۱۰۰% پنجره رو بسته و سیستم عامل رو ریستارت کنین.

۷. اجرای DISM

وسیله DISM که مخفف Deployment Image Servicing and Managementه یه دستور خط فرمون دیگه در Command Prompt حساب می شه که واسه بررسی فایلای ویندوز در فایل wim. استفاده میشن.

بازم Windows + R رو بزنین و مثل روش شماره ۶ خط فرمون ویندوز یعنی Command Prompt رو با دسترسی ادمین اجرا کنین. حالا دستور زیر رو در اون تایپ کنین:

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

اگه DISM خطایی پیدا کنه روند بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طور می رسه. با به کار گیری دستور زیر بررسی کنین که خطاهای یافته شده امکان رفع شدن دارن یا خیر:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

اگه خطاها رفع شدنی بودن، دستور زیر رو تایپ کرده و Enter بزنین:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

۸. به کار گیری Process Explorer

تسک منجیر تنها وسیله واسه متوقف کردن و زیر نظر گرفتن پروسهای اجرا شده در سیستم نیس. اگه هیچکدام از راه های بالا براتون فایده نداشت می تونین از نرم افزار دیگری استفاده کنین که خیلی راحت دانلود می شه و همون ویژگیای تسک منیجر رو ارائه میده. حتی اگه تسک منیجر دارین به کار گیری Process Explorer می تونه به درد بخور باشه.

نرم افزار Process Explorer رو میشه قوی تر از تسک منیجر دونست چون که اطلاعات جزئی تر خیلی بیشتری رو در اختیار کاربران قرار میده. این نرم افزار تنها ۱٫۷ مگابایت حجم داره و می تونه خیلی راحت جانشین تسک منیجر شه.

پس هر زمان که تسک منیجر رو باز می کنین، به جای اون Process Manager رو مشاهده می کنین. با به کار گیری این نرم افزار می تونین فعالیتای آخرین فایلای DLL هر نرم افزاری رو ببینین. هم اینکه این امکان رو دارین که درز اطلاعات حافظه تون رو هم بررسی کنین.

برچسب ها :

ناموجود