دسته بندی: آموزشی
نامرئی شدن یک جسم از تمام زاویه ها برای نخستین بار

نامرئی شدن، دیگه تنها یه رویا نیس. محققان دستگاهی ساخته ان که با به کار گیری درخشش امواج نور، یه جسم رو از تموم زاویه ها نامرئی می کنه.

محققان موسسه ی ملی تحقیق های علمی مونترال (INRS)، مقاله ای در ژورنال Optica منتشر کرده ان که شامل اطلاعات جزئی در مورد یه راه و روش جدید واسه تولید پوشش نامرئی کننده س.

دستگاه اون ها، پوشش نامرئی کننده ی طیفی اسمشه. این پوشش، اولین وسیله ایه که با دستکاری رنگ (یا فرکانس) امواج نوری که با یه جسم در تعامل هستن، اون رو نامرئی می کنه. خوزه آزانا، نویسنده ی مقاله تو یه بیانیه ی خبری گفت:

نتیجه ی کار ما، نشون دهنده ی یه پیشرفت بزرگ در تلاش واسه تولید وسیله ای نامرئی کننده س.

واسه فهمیدن روش کار این دستگاه باید قدم به قدم پیش بریم؛ با مسئله ی نور شروع می کنیم. مفهومی به نام طیف الکترومغناطیسی هست.

این معنی شامل تموم فرکانس های جور واجور تابش الکترومغناطیسیه که یه جور از انرژی حساب می شه. اشعه ی ایکس، اشعه ی گاما و رادار، همه در این طیف قرار می گیرند.

کسی نمی تونه اشعه ی ایکس رو ببینه؛ اما چشم ها قادر به دیدن طیف کوچیکی از فرکانس ها در طیف الکترومغناطیسی هستن. به این نور، نور قابل مشاهده یا نور مرئی می بگیم.

همون طور که قبلا گفته شد، این محدوده ای از نورهاه که ما با عنوان رنگ ها رویت می کنیم؛ بنفش تو یه سر طیف و قرمز در انتهای اون قرار داره. بعضی منابع نور دارای بیشتر از یه فرکانس مشخص هستن.

به این منابع، منابع پهنای باند گسترده یا برودباند می بگیم و نور خورشید هم یه نمونه از اون هستش.

چتر نامرئی به کمک هوا مانع نفوذ باران می شه

وقتی به اصطلاح چیزی رو می بینیم، اون چه واقعا در حال مشاهده ی اون هستیم، تعامل این فرکانس های نور و جسم هستن. وقتی که نور خورشید به روی یه اتومبیل آبی می تابد، اتومبیل فرکانس نور آبی رو درخشش می دهد در حالی که تموم فرکانس های رنگی دیگه به سادگی از راه اون جسم عبور می کنن.

چشم ها، نور آبی درخشش داده شده رو تشخیص میدن و اینطوری فرد، اتومبیل آبی رو می بیند.

دستگاه پوشاننده ی ساخت محققان INRS از این تعامل استفاده می کنه. اون ها یه جسم رو توصیف می کنن که تنها نور سبز رو درخشش می دهد.

محققان به منظور نامرئی ساختن این جسم از دید آدم، از یه فیلتر طراحی شده ی خاص استفاده کردن. این فیلتر، فرکانس های سبز رو به طور موقت در طیف پهن باند تابانده شده روی جسم به فرکانس های آبی تغییر می دهد.

بعد از فیلتر دیگری به منظور تغییر دوباره ی این فرکانس ها و تبدیل به فرکانس های سبز در سمت مخالف جسم استفاده کردن.

نتیجه این می شه که چشم انسانی، دیگه قادر به دیدن اون جسم نیس.

دستگاه پوشاننده ی ساخت محققان INRS الان تنها تو یه جهت کار می کنه؛ به این معنا که نیازه نگاه بیننده، راه نور رو دنبال کنه و از راه فیلتر اول به سمت جسم نگاه کنه.

با این همه آزانا ادعا می کنه که این روش از نظر تئوری میتونه اجسام رو از هر جهتی نامرئی کنه.

این دستگاه الان به ایمن سازی ارتباطات راه دور کمک می کنه؛ چون که این مسئله نیاز به به کار گیری امواج پهن باند واسه انتقال داده ها داره.

شرکتای مخابراتی می تونن فرکانسای خاصی رو در امتداد شبکه های فیبر نوری خود نامرئی کنن؛ این موضوع، مانع از استفاده ی افراد سوم از نور پهنای باند واسه جاسوسی به روی اون ها می شه. پس این یافته ی جدید می تونه به مخفی سازی اطلاعات کمک کنه.

منبع: zoomit.ir

برچسب ها :

ناموجود