سامانه پژوهشی – 
نقش تقسیمات کشوری در توسعه سیاسی شهرستان لنگرود- قسمت ۱۹

متولد سال ۱۳۱۸در رودسر میزان تحصیلات خارج فقه و اصول.
مشاغل بعد از انقلاب :یکی از مسئولین دفتر تبلیغاتی اسلامی قم .(عضو کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی و وسائل ارتباط جمعی )نامبرده در انتخابات میان دوره ای سال ۱۳۶۱ به نمایندگی انتخاب شد .
دوره دوم (۷ خرداد ۱۳۶۳)
میر علی نقی سید خاوری لنگرودی
متولد سال ۱۳۲۷ در لنگرود .
میزان تحصیلات : کفایتین و مکاسب ،ششم ابتدایی
مشاغل قبل از نمایندگی : سرپرست بنیاد مستضعفان استان گیلان(عضو کمیسیون نهادهای انقلاب )
دوره سوم و دوره چهارم (۷خرداد۱۳۶۷ و ۷ خرداد۱۳۷۱)
پرویز صیقلی کومله
تاریخ و محل تولد: ۱۳۳۶-کومله لنگرود
میزان تحصیلات : فوق دیپلم ریاضی
مشاغل قبل از نمایندگی : شهردار کومله و لنگرود-دبیر(عضو کمیسیون آموزش و پرورش )
دوره پنجم(۱۲خرداد۱۳۷۵)
حسن دهگان
تاریخ و محل تولد : ۱۳۳۷- لنگرود
میزان تحصیلات: فوق لیسانس مدیریت دولتی –سطح (علوم حوزه )
مشاغل قبل ازنمایندگی : عضو هیئت مدیره ،قائم مقام مدیر عامل و معاون فنی و اجرایی سازمان توسعه راههای ایران ،فرماندار بندر انزلی ،معاون عمرانی استانداری گیلان ،مدیر عامل شرکت سهامی شیلات ایران ،معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اجرایی استانداری گیلان ،مشاوره وزیر راه و ترابری و مدیر کل بازرسی ،معاون راهداری و هماهنگی امور استانها ی وزرات راه و ترابری .(عضو کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه وترابری)
دوره ششم (۷خرداد ۱۳۷۹)
محمود اخوان بازارده
تاریخ و محل تولد : ۱۳۳۰- قم
میزان تحصیلات : معادل فوق لیسانس – علوم حوزه سطح ۳
مشاغل بعد از انقلاب : فرمانده سپاه پاسدران ،مدیر برنامه های صدا و سیما ی مرکز رشت ،دبیر آموزش وپرورش ،مدرس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان ،مشاوره استاندار گیلان (عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی )
دوره هفتم (۷خرداد ۱۳۸۳)
محمد علی حیدری شلمانی
تاریخ و محل تولد :۱۳۳۳- لنگرود
میزان تحصیلات : کارشناسی زمین شناسی
مشاغل قبل از نمایندگی : دبیر و رئیس اداره آموزش و پرورش (عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی )دوره هشتم (۷ خرداد ۱۳۸۷) (همان :۱۷۹۹)
دوره هشتم (۷ خرداد۱۳۸۷)
مهرداد بائوج لاهوتی
تاریخ و محل تولد : ۱۳۴۰- لنگرود
تحصیلات : لیسانس مدیریت
مشاغل قبل از نمایندگی : شهردار ،مدیر کل استاندار[۳۲].
۳-۷- توسعه اقتصادی :
فرایند رشد اقتصادی و ارتقاء فنی و سازمانی در عرصه تولید و تخصیص منابع مادی و انسانی ؛ همراه با عدالت توزیعی و کاهش نابرابری “. بر این اساس ، ” توسعه اقتصادی ” مفهومی فراتر از ” رشد اقتصادی ” است
و علاوه بر اهتمام به شاخصهای کمی مانند تولید ناخالص ملی و داخلی ، به بررسی تغییرات ساختاری در زمینه کیفیت انجام تولید و تخصیص منابع می پردازد و در عین حال ، با تکیه بر تأمین اهداف اجتماعی ، تداوم رشد اقتصادی را تضمین می کند.
۳-۷-۱- وضیعت اقتصادی شهرستان لنگرود
شهرستان لنگرود ۱/۶ درصد جمیعت استان گیلان و ۹/۶ درصد جمیعت فعالان اقتصادی استان را دارا می باشد .به سبب محدود بودن وسعت اراضی کشاورزی ،نرخ بیکاری روستایی این شهرستان طی دهه ۱۳۶۵تا ۱۳۷۵ به میزان ۵/۳ درصد افزایش یافته و از تعداد شاغلین بخش ۴۱۰۶ نفر کاسته شده است. عملکرد بخش صنعت شهرستان لنگرود درجذب نیروی کار طی دوره مذکور مطلوب بوده است .
شهرستان لنگرود جمعاًدارای ۷۸۱۲ کارگاه اقتصادی است ۱۴/۶ درصد کارگاهها استان را تشکیل می دهد .از این تعداد ۵۱۵۰ واحد در نقاط شهری و ۲۶۶۲ واحد در نقاط روستایی به فعالیت اشتغال دارند . دراین شهرستان ۷۲۳ خانوار به فعالیت اقتصادی خانوار اشتغال دارند که ۴۸۲ خانوار در نقاط شهری و ۲۴۱ خانوار در نقاط روستایی ساکن هستند .تعداد واحد های صنفی این شهرستان تا پایان سال ۱۳۸۵ شامل ۴۴۵۲ واحد بوده که از این تعداد ۳۲۲۶ واحد دارای پروانه کسب بوده اند .(گروه پژوهشگران ایران،۱۳۸۷: ۱۸۱۵)