دسته بندی: عمومی
پایان نامه ارشد با موضوع 
تقسیم بندی، نرم افزار، قیمت سهام

استفاده از اندیکاتورها معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که تحلیل گر بر اساس داده های تکنیکی یا بنیادی جهت و قیمت ورودی مناسب در بازار را پیش بینی کرده است و از اندیکاتور برای تایید گرفتن استفاده می کند.
اندیکاتورها به لحاظ نوع حرکت و رفتارشان به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:
Leading Indicators
Lagging Indicators
اندیکاتورهای پیشرو(Leading) معمولا همراه با نوسانات قیمت هشدار و پیش بینی را اعلام می کنند و اندیکاتورهای تاخیری(Lagging) معمولا با تاخیر پس از حرکت قیمت و جابجایی بازار هشدار و پیش بینی لازم را ارائه می دهند.
اندیکاتورهای پیشرو، اغلب موارد سیگنال های بیشتری نسبت به اندیکاتورهای تاخیری ایجاد می کنند و به همین جهت احتمال خطا در آنها بیشتر است. اندیکاتورهای تاخیری با اینکه سیگنال های کمتری ایجاد می کنند اما به خاطر اینکه قیمت حرکت اصلی خود را در بازار انجام داده و سپس این اندیکاتورها سیگنال می دهند معمولا تاخیر آنها باعث از دست رفتن موقعیت مناسب ورود می شود. ایراد دیگر اندیکاتورهای تاخیری سیگنال های اشتباه آنها در روندهای رو به جلو است. این دسته از اندیکاتورها معمولا برای بازارها و بازه های زمانی مناسب هستند که بازار جهت و روند صعودی یا نزولی مشخص دارد.
انواع اندیکاتورها: در تقسیم بندی ها اندیکاتورها به چند خانواده اصلی بر اساس نوع نمایش یا مدل محاسباتی تقسیم بندی می شوند که مهمترین این تقسیم بندی ها شامل :
Trend
Oscillators: {Banded-Centered}
Volumes
Bill Williams
اندیکاتورهای Trend ابزارهایی برای شناسایی روند هستند.
اسیلاتورها ابزارهایی برای تشخیص روند جاری و محدوده بیش خرید و بیش فروش هستند. اسیلاتورها خود به دو دسته Banded و Centered تقسیم بندی می شوند.اندیکاتورهای Volumes برای تشخیص حجم معاملات و استفاده از برایند تعداد پوینت های نوسانات استفاده می شود. این دسته از اندیکاتورها در بازار تبادلات ارزی کاربرد چندانی به واسطه اهمیت نداشتن حجم ندارند.و اندیکاتورهای Bill Williams برای تشخیص جابجایی سطوح قیمتی روند مورد استفاده قرار می گیرند.
۲-۹-۳میانگین های متحرک:(نرم افزار رهاورد نوین۳)
میانگین متحرک ، با همگن کردن قیمت ها آنها را به اندیکاتوری برای دنبال کردن روند تبدیل می نماید. این اندیکاتور توان پیش بینی جهت و مسیر آتی روند را ندارد اما قادر است که با مقداری تاخیر روند موجود را تعیین و مشخص نماید. دلیل تاخیر این اندیکاتور این است که ما برای محاسبه میانگین متحرک قیمت ها از داده های گذشته استفاده می کنیم. علیرغم وجود این تاخیر ، میانگین های متحرک با ملایم کردن و همگن نمودن قیمت ها موجب فیلتر شدن نوسانات شدید و داده های پراکنده می شوند. بعلاوه این اندیکاتور سنگ بنای بسیاری از اندیکاتورهای دیگر خواهد بود. اندیکاتورهایی نظیر نوارهای بولینگر ، MACD و نوسانگر مک کللن(McClellan Oscillator).
دو حالت میانگین متحرک نمایی(Exponential Moving Average-EMA) و میانگین متحرک ساده (Simple Moving Average- SMA) متداول ترین حالت های محاسبه میانگین متحرک هستند. میانگین های متحرک در شناسایی و تعریف و تشخیص روند موجود و نیز سطوح بالقوه مقاومت و حمایت قیمت ها کاربرد دارند.
شیوه محاسبه میانگین متحرک ساده:
میانگین متحرک ساده از طریق محاسبه قیمت سهام یک شرکت در دوره زمانی مشخص به دست می آید. اغلب میانگین های متحرک از قیمت پایانی معاملات استفاده می کنند. میانگین متحرک ۵ روزه از طریق محاسبه جمع قیمت پایانی در ۵ روز تقسیم بر طول دوره ( عدد ۵ ) محاسبه می شود. همانطور که از اسم این اندیکاتورپیداست ، میانگین متحرک عبارتست از میانگینی که حرکت می کند. داده های قدیمی همزمان با ورود داده های جدید از محاسبه خارج می شوند و به همین دلیل میانگین در راستای بازه زمانی حرکت می کند. مثال زیر روش محاسبه یک میانگین متحرک ۵ روزه است :
قیمت های پایانی روزانه : ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۴ ، ۱۵ ، ۱۶ ، ۱۷
میانگین متحرک ساده در روز اول (۱۱+۱۲+۱۳+۱۴+۱۵)/۵=۱۳
میانگین متحرک ساده در روز دوم (۱۲+۱۳+۱۴+۱۵+۱۶)/۵=۱۴
میانگین متحرک ساده در روزه سوم (۱۳+۱۴+۱۵+۱۶+۱۷)/۵=۱۵
همانطور که ملاحظه می کنید میانگین متحرک ساده اول ، به سادگی ۵ روز گذشته خود را پوشش داده است. اما میانگین متحرک دوم ، در محاسبه خود عدد ۱۱ که مربوط به داده روز اول است را حذف نموده و ۵ عدد بعدی را در محاسبه خود لحاظ نموده است. میانگین متحرک سومی هم در محاسبه خود عدد ۱۲ را حذف نموده و محاسبه کرده است. بعلاوه لازم است توجه کنیم که میزان میانگین متحرک در ۳ روز محاسبه شده از عدد ۱۳ به عدد ۱۵ افزایشیافته است. همچنین چنانچه دقت شود میانگین متحرک همواره از آخرین عدد محاسبه شده کوچکتر است. مثلا در میانگین متحرک سومی ، عدد مربوط به میانگین متحرک

برچسب ها :

ناموجود