دسته بندی: عمومی
پایان نامه با واژه های کلیدی 
بیمارستان، جمع آوری اطلاعات، ذخیره سازی، مدیریت پسماند

۲۰۰۶).
در مطالعه انجام شده کاهش حجم پسماندهای بیمارستانی با استفاده سیستم های نوین بی خطر ساز پسماندها که مجهز به خرد کن و compacterتا ۸۰% امکان پذیر می باشد(Edlich, 2006).
در مطالعه انجام شده توسط باسی وبنکا در نیجریه مشخص گردید کارکنان مدیریت مواد زائد آموزش رسمی در خصوص تکنیکهای مدیریت مواد را ندیدهاند و مدیریت بیمارستان توجه اندکی را به مدیریت مناسب مواد زائد پزشکی داشته است(۲۰۰۶ Bassie,&Benka).
در مطالعه ای که در کشور اردن در ۵ بیمارستان خصوصی، دولتی و آموزشی انجام گرفته عدم تفکیک پسماندها در محل تولید گزارش شده است(Abuqdais, 2007).
در تحقیق انجام شده در خصوص مدیریت مواد زاید بیمارستانی در بیمارستانهای آموزشی کراچی مشخص گردید تنها ۱۲.۵ % بیمارستانها جلسات آموزشی منظمی را برای کارکنان جمع آوری کننده زباله برگزار نموده اند(Alago and Kocasoy, 2008).
نتایج مطالعه ای در هند نشان داد که بیمارستان مورد مطالعه به زباله سوز اتوکلاو و مایکروویو در داخل بیمارستان مجهز نبوده و به این نتیجه رسیدند که تولید و پیاده سازی سیاست های مدیریت زباله بیمارستانی شامل آموزش سازمانی و انگیزه می تواند پاسخگویی نیازهای فعلی و استانداردهای مدیریت زباله های پزشکی در این بیمارستان شود(Shalini and Chauhan, 2008).
نتایج مطالعه ای در بحرین که در ۴۲۹ مرکز ارائه مراقبت های سلامت انجام شد نشان داد که در ۸۶ درصد از آن ها، تفکیک پسماندها در محل تولید صورت می گیرد اما در کل، مراکز دولتی وضعیت مناسب تری نسبت به مراکز خصوصی داشتند(Mohamed, 2009).

فصل سوم
روش تحقیق

۳-۱- منطقه مورد مطالعه
بررسی در بیمارستان شهدای تجریش شهرستان تهران، انجام می شود. این مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی در شمال تهران و در منطقه یک شهرداری(تجریش، خیابان شهرداری) واقع شده است و زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد. محله تجریش به عنوان یکی از محلّه‌های شهر تهران به شمار می‌آید و در منطقه یک و ناحیه ۷ تهران واقع می باشد. با مساحتی معادل ۱.۸۷۰۶۱۵ کیلومتر مربع، در ارتفاع ???? متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای تجریش معتدل و متمایل به سرد است. حداکثر دمای آن در تابستان ها ?? درجه و حداقل آن در زمستان ها ْ??- درجه است . در این محله به غیر از بیمارستان شهدای تجریش مراکز درمانی دیگری که عبارتند از خانه سلامت تجریش، درمانگاه کوروش، مرکز بهداشتی طالقانی، انیستو پاستور ایران، بیمارستان اختر و ریحانه نیز وجود دارد.

شکل ۳-۱: نقشه دسترسی به بیمارستان شهدای تجریش

شکل ۳-۲: بیمارستان شهدای تجریش

۳-۱-۱ تاریخچه بیمارستان شهدای تجریش
این مرکز در گذشتهای، حدود ۹۰ سال قبل آرامگاه بوده و پس از آن به تملک شهرداری درآمده و بعنوان بلدیه (شهرداری) شناخته شد( به مدت حدوداً ۲۰ سال). سپس به عنوان درمانگاه و مرکز واکسیناسیون که ساختمان آن در محل غذاخوری فعلی بوده فعالیت داشته است. پس از واگذاری املاک مرکز به سازمان شاهنشاهی و خدمات اجتماعی آن زمان، فعالیت رسمی بیمارستان با احداث ساختمان ۳ طبقه موجود در سال ۱۳۴۰ آغاز گردید. به دنبال آن به ترتیب ساختمان های فعلی درمانگاه ها و پاویون پزشکان در سال ۱۳۴۷ و ساختمان ۶ طبقه (ساختمان اصلی بخش ها) در سال ۱۳۴۸ با نام رضا پهلوی افتتاح شده است. در سال های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ سازمان مزبور به منظور اجرای طرح گسترش بیمارستان، اقدام به خرید ساختمان های مسکونی جنب خیابان های دربند و حمید نموده است، اما به دلیل عدم ادامه طرح فوق در حال حاضر این زمین ها به صورت، پارکینگ، انبارها، بخش فیزیوتراپی و ساختمان های نقلیه و اداری و مالی استفاده می گردد. کلیه املاک و ساختمان ها نیز پس از انقلاب اسلامی جزء املاک دولتی شناخته شده و در تملک بیمارستان قرار گرفته است.
۳-۱-۲ چارت سازمانی بیمارستان شهدای تجریش
این مرکز در حال حاضر ۲۹۷ تخت دایر دارد. تخصصهای موجود در این بیمارستان عبارتند از : داخلی ? جراحی ? کودکان، زنان و زایمان، جراحی مغز و اعصاب? ارولوژی? نرولوژی? هماتولوژی ? سرطان ? غدد ? CCU , ICU . لازم به ذکر است که ۲۲ تخت ICU، یک دستگاه MRI، سیستم حرارت خورشیدی، دستگاه اکسیژن‌سازی جدید طراحی‌شده است.

شکل ۳-۳ چارت سازمانی بیمارستان شهدای تجریش

۳-۱-۳ خدمات بیمارستان شهدای تجریش
خدمات اورژانس و فوریت های پزشکی:
بخش اورژانس این مرکز، یکی از مراکز بزرگ پذیرش تروما و فوریت های پزشکی تهران بوده و دارای اورژانس های جراحی عمومی و عروق، جراحی اعصاب، داخلی و فوق تخصص های مربوط، نورولوژی، کودکان، ارولوژی و زنان و مامایی می باشد.

خدمات بستری:
در بخش بستری این مرکز خدماتی شامل جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، عروق و تروما، جراحی ارولوژی(اندریولوژی، سیستو سکپی، سنگ شکنی درون اندامی و پیوند کلیه)، جراحی زنان و زایمان، بیماری های داخلی(گوارش، نفرولوژی، غدد، ریه، روماتولوژی و قلب)، بیماری های پوست، نورولوژی(داخلی- اعصاب) بیماری های کودکان(هماتولوژی و انکولوژی اطفال، نوزادان و NICU)شیمی درمانی و پرتو درمانی بزرگسالان ،دیالیز ، CCU و ICU ارائه می‌گردد.

خدمات تشخیصی و پاراکلینیکی:
در واحدهای مختلف این مرکز خدماتی به شرح ذیل صورت می پذیرد :
* آزمایشگاه تشخیص طبی: شامل آزمایشات هورمون شناسی، قارچ شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، انگل شناسی، سرولوژی، بانک خون و هماتولوژی.
* تصویربرداری پزشکی: رادیولوژی ساده و تهاجمی(بیوبسی تحت گاید سی تی اسکن و سونوگرافی)، سی تی اسکن، آنژیوگرافی DSA(عروق محیطی، مداخله ای واسکولار یا اینترونشنال و نیز تشخیصی قلبی)، نورورادیولوژی، سونوگرافی، داپلر رنگی، ماموگرافی وMRI.
* رادیوتراپی و رادیو ایزوتوپ: درمان سرطانهای توده جامد(رادیوتراپی با کبالت، رادیوتراپی با شتاب دهنده خطی، رادیوتراپی درون حفره ای)، پزشکی هسته ای(ید تراپی و خدمات تشخیصی با SPECT از قبیل اسکن استخوان، کبد، قلب، تیروئید و کلیه).
* طب فیزیکی و توانبخشی : NCV/EMG، گفتار درمانی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و …
* آسیب شناسی پزشکی : بررسی میکوسکوپی انواع بیوپسی ها و نمونه های سرطانی
* خدمات پاراکلینیک مغز و اعصاب : استریوتاکسی و آندوسکوپی مغزی، نوار نگاری مغزی
* خدمات پاراکلینیک داخلی : آندوسکوپی گوارشی ، نفروسکپی، رکتوسکپی ، اسپیرومتری ، برونکوسکوپی، ERCP
* خدمات پاراکلینیک قلب: اکوکاردیوگرافی، تست ورزش و نوارنگاری قلبی،
* خدمات پاراکلینیک چشم پزشکی : بینایی سنجی.
* فتو تراپی و لیزر : فتو تراپی پوست، لیزر پروستات و پوست، PDT ، NBUVB ، حمام های PUVA.

۳-۲ روش تحقیق
از نظر شیوه دریافت اطلاعات، این تحقیق درحوزه مطالعات میدانی۱۹ قرار دارد که به صورت پیمایشی۲۰ به روش مقطعی۲۱ برای سال ۱۳۹۱ انجام شده است. از نظر پارادایم تحقیق، این تحقیق در گروه پژوهش های کمی۲۲ قرار دارد. از نظر میزان کنترل متغیرها، یک تحقیق توصیفی غیرآزمایشی۲۳ است. به دلیل بررسی روابط بین متغیرها یک تحقیق همبستگی است، اما طرح تحقیق از نوع تحقیق پس رویدادی۲۴ می باشد زیرا تحقیق در موقعیت طبیعی انجام میگیرد و محقق بدون اینکه قصد تغییر در هیچیک از متغیرها را داشته باشد ارتباط بین متغیرها را با یکدیگر بررسی میکند(سرمد و دیگران،۱۳۸۷). در روابط بین متغیرها، تغییرات متغیر مستقل بر متغیر وابسته تاثیر می گذارد. از نظر هدف، این تحقیق از نوع کاربردی است.

۳-۳ جامعه آماری، روش نمونه گیری و تعیین حجم نمونه
جامعه مورد مطالعه این تحقیق، مسئولین بخش های مختلف بیمارستان شهدای تجریش و سایر کارکنان بیمارستانی می باشند. به علت اینکه جامعه مورد مطالعه محدود است به همین دلیل از روش نمونه گیری تمام شماری استفاده میشود.

۳-۴ ابزار جمع آوری اطلاعات
با توجه به هدف تحقیق، روش بکار گرفته شده پیمایشی بود که به توصیف و بررسی وضعیت مدیریت پسماندهای بیمارستانی در بیمارستان شهدای تجریش واقع در شهر تهران، به منظور دستیابی و ارزیابی دقیق مدیریت پسماندهای این بیمارستان پرداخته شد. ابزار اصلی این تحقیق شامل دو نوع پرسشنامه، یکی به عنوان چک لیست استاندارد وزارت بهداشت و دیگری یک پرسشنامه پژوهشگر ساخته بود که با تکمیل آنها از طریق مصاحبه مستقیم، اطلاعات لازم گردآوری شد.
چک لیست به صورت بسته و به شکل دو گزینه ای در دو بخش عمومی و اختصاصی طراحی گردید. بخش عمومی چک لیست فقط اطلاعات عمومی کنجانده شده است که هیچ تاثیری در ارزیابی مدیریت بیمارستان ندارد اما بخش اختصاصی چک لیست از ۴ قسمت مجزا شامل تفکیک، جمع آوری و حمل ونقل، ذخیره سازی و نگهداری موقت و دفع پسماند تشکیل گردیده است . سهم هر بخش چک لیست ۲۵ امتیاز می باشد که از نظر استاندارد وزارت بهداشت باید حداقل۵۰ امتیاز دریافت نماید تا از نظر بهداشتی آن بخش چک لیست قابل قبول باشد . امتیاز نهایی از سرجمع کلیه بخشهای چک لیست کسب حداقل ۵۰ امتیاز می باشد.

۳-۵ اعتبار
جهت تعیین اعتبار پرسشنامه مورد استفاده به کمک گروهی از اعضای هیات علمی دانشکده محیط زیست روایی محتوایی آن مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور، ضمن تشریح موضوع، اهداف و متغیرهای تحقیق، از آنان خواسته شد تا در مورد دقت پرسشنامه در سنجش متغیرهای مورد مطالعه اظهار نظر نمایند. با استفاده از نظرات حاصله، اصلاحات لازم در پرسشنامه اعمال گردید. همچنین جهت بررسی اعتبار پرسشنامه به لحاظ پایایی، از ضریب آلفای کرونباخ استفاده شد

۳-۶ متغییر ها
جدول ۱-۴: جدول متغییر ها
مشخصات متغیر
مستقل
وا بسته
کمی
کیفی
تعریف علمی
مقیاس

پیوسته
گسسته
ا اسمی
رتبه‌ای

تعداد کارکنان
*

*

تعداد کارکنان به نفر

تفکیک پسماند

*

*

کسب ۵۰% یا بیشتر از چک لیست از نظر بهداشتی قابل قبول
مشاهده
جمع آوری و حمل نقل زباله ها ازداخل و خارج از بیمارستان

*

*

کسب ۵۰% یا بیشتر از چک لیست از نظر بهداشتی قابل قبول
مشاهده
ذخیره سازی و نگهداری موقت

*

*

کسب ۵۰% یا بیشتر از چک لیست از نظر بهداشتی قابل قبول
مشاهده
دفع پسماند در بیمارستان

*

*

کسب ۵۰% یا بیشتر از چک لیست از نظر بهداشتی قابل قبول
مشاهده
مدیریت بیمارستان

*

*

کسب ۵۰% یا بیشتر از چک لیست از نظر بهداشتی قابل قبول
مشاهده

۳ -۷روش جمع آوری اطلاعات
در هر مرحله از تحقیق، با توجه به نوع اطلاعات مورد نیاز از روش خاصی برای جمع آوری اطلاعات استفاده می شود. برای تدوین چهارچوب نظری

برچسب ها :

ناموجود