دسته بندی: فناوری
کمک‌های مالی جمع آوری شده ایرانیان از طریق بیت‌کوین، به هلال احمر داده شد

تحریما باعث شده تا هلال احمر نتونه مبالغ کمکای نقدی رو از منابع خارجی دریافت کنه و به همین منظور بعضیا از خارج نشینان کشور شروع به جمع آوری کمکای مردمی از راه حسابای بیت کوین کردن؛ روشی که حالا بعد از چند روز باعث شده تا رقمی حدود ۶۸ میلیون و پانصد هزار تومن به حساب جمعیت هلال احمر ایران واریز شه.

«محمد جرجندی» از کارشناسان ارتباطات که الان خارج از ایران زندگی می کنه در روزای ابتدایی وقوع سیل، حساب بیت کوینی ساخت و از دوستای خود خواست که هرگونه کمکای مردمی خود رو از این روش واریز کنن. اون در گفتگو با سایت ما میگه که رقم فوق حاصل چهار واریز بوده و به دلیل وسیله محدودی که واسه اطلاع رسانی در اختیار داره، نمی تونه تموم ایرانیان بیرون مرز کشور رو واسه به کار گیری این روش آگاه سازه:

«خود سازمانا می تونن واسه ارزهای مجازی حساب داشته باشن. وقتی در شرایط تحریم هستیم به چه دلیل از این بسترها استفاده نکنیم؟ یه سازمان می تونه رابطی رو معرفی کنه واسه پرداخت و این ظرفیت پخش کردن مبلغ رو باید سازمانا بدونن. مثلا توییتر هلال احمر اگه این موضوع رو قوی اعلام کنه، ناخودآگاه تموم شبکه های جهانی اونو تبلیغ کرده و به گوش همه ایرانیان می رسونن.»

جرجندی با انتقاد نسبت به کارکرد هلال احمر در فضای مجازی میگه: «وقتی بیت کوین اعلام شه، خیلی از افراد و کسب و کارایی که نمی خوان هم هویتشون مشخص شه حاضر هستن تا کمکای خود رو به دست مردم سیل زده برسانند. الان در سراسر اروپا و امریکا ATM بیت کوین هست و مردم می تونن از راه همین دستگاه ها تموم این کارا رو بکنن.»

اون میگه هیچکی در هیچ جای دنیا نمی تونه به فردی در هر نقطه ای از دنیا ایراد بگیره که به چه دلیل پول واسه حساب هلال احمر ریخته شده، کمااینکه خود اون این مبلغ رو از خارج کشور واریز کرده. اون درباره نقد کردن بیت کوین به ریال هم تاکید می کنه که هیچ مشکلی در این باره وجود نداره:

«ارقام خیلی بالایی در شبکه بیت کوین و ارزهای مجازی در بین ایرانیان داخل کشور جابجا می شه و واسه نقد کردن این مبلغ کمک مردمی هم اصلا به مشکل نخوردم چون که آدم کار درست در این مورد زیاد هست.»

به گفته جرجندی، چهار تراکنش انجام شده که یکی از این تراکنشا به مبلغ نه دهم یه بیت کوین بوده و از راه مدیر یکی از سایتای شرط بندی فرستاده شده؛ سایتی که فعالیت اون به وسیله خود جرجندی و خیلی از کارشناسان مورد انتقاد قرار گرفته بود: «با این وجود کمکای مردمی این فرد رو به چه دلیل نباید قبول کرد؟ در این لحظات مخالف و موافق وجود نداره و همه به دنبال کمک به هموطنان خود هستیم.»

«جواد دادگر» کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در گفتگو با سایت ما تاکید می کنه که جمع آوری کمکای مالی از راه بیت کوین در این موردا اتفاق خوبیه ولی پایدار نیس. اون میگه که شاید بهتر بود چندین نفر این کار رو انجام می دادن تا مبالغ بیشتری جمع آوری شه:

«مبلغی که الان به هلال احمر واریز شده حاصل کار تلاش و تبلیغ یه نفر بوده که به وسیله چند تراکنش محدود رو در بر بگیره؛ اگه این اقدام به وسیله چندین ایرونی خارج کشور که معتمد هم هستن رخ می داد شک نداشته باشین تماشاگر مبالغ بالاتری بودیم.»

همونطور که افراد شاخصی چون علی دایی در داخل کشور کمکای مردمی رو با در نظر گرفتن اعتبار چهره خود جمع آوری می کنن، ایرانیان خارج کشور هم می تونن با راه اندازی اینجور رابطایی مشغول جمع آوری کمکای مردمی شن. دادگر تاکید داره که در کل این نوع جمع آوری کمکای مردمی در ابعاد بزرگتر زیاد ممکن نیس و ایجاد حسابای ارزی واسه هلال احمر و یا هر اقدام دیگری می تونه کارسازتر باشه:

«جمع آوری پول از راه بیت کوین در ابعاد کوچیک می تونه به درد بخور باشه اما وقتی بحث صحبت پول خیلی بیشتری باشه، این روش خیلی نمی تونه به کار بیاد؛ مگه اینکه سازمان بزرگی پشت اون قرار بگیره و کار به صورت تکی پیش نره.»

این کارشناس به موضوع کلاهبرداری در این روشها اشاره می کنه و میگه در همین اقدامات جمع آوری کمکای خیریه در جهان دیده شده که کلاهبرداری هم انجام شده: «در آفریقا چندین بار تماشاگر اینجور اتفاقی بودیم.» دادگر تاکید داره که این کمکا باید از راه افراد معتمد و وارد به این کار صورت بگیره تا هیچ نوع کلاهبرداری در اون انجام نشه.»

به گفته کارشناسان این بخش اگه پشت این کمپینا، جایی مثل هلال احمر قرار بگیره این کار شدنیه وگرنه جمع آوری مبالغ به صورت پراکنده و کم میشه. «سهیل نیکزاد» عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران قبلا درباره چرایی نبود ورود هلال احمر به این بخش به سایت ما اینجور گفته بود: «مشکل حالا اینه که هلال احمر به دلیل وجود بیانیه بانک مرکزی، نمی تونه حساب بیت کوین باز کنه.» اون بسته گذاشتن اینجور راهی رو خیانت به کشور و شرایط الان حساب کرده بود.

واقعیت اینه که بیت کوین و رمزارزها امروز تنها راهی هستن که ایرونیای بیرون مرز کشور و یا کشورای خارجی می تونن در اینجور شرایطی به بعضی سازمانا مثل هلال احمر کمک کنن. تمرکز این سازمانا بر این اقدامات می تونه باعث شه که هم در کار کلاهبرداری به وسیله سودجویان جلوگیری به عمل بیاد و هم اینکه کمکای بیشتری صورت بگیره.

برچسب ها :

ناموجود