دسته بندی: فناوری
گزارش عملکرد همکاران سیستم در سال ۹۴؛ غول نرم افزاری ایران به دنبال شراکت با شرکت های برتر دنیا

شرکت همکاران سیستم، قدیمی ترین و بزرگ ترین شرکت نرم افزاری بخش خصوصی ایران با بیشتر از ۳۳۰۰۰ مشتری و حدود ۱۰۰۰ نفر سرمایه ی انسانیه که در مورد تولید و ارائه راه حلای نرم افزاری کامل واسه کسب‎ و کارای بزرگ و متوسط در صنایع تولیدی، مؤسسات خدماتی و بازرگانی، و سازمان های دولتی فعالیت می کنه. شاید براتون باحال باشه بدونین همکاران سیستم در سال ۱۳۶۶، با ۱۲۰ هزار تومن سرمایه اولیه و به وسیله جمعی سه نفره تشکیل شده از محمود نظاری، همایون حریری، و شهریار رحیمی کار خود رو شروع کرده و حالا با ۱۵ میلیارد تومن افزایش سرمایه فقط در سال گذشته، سرمایه ای برابر ۶۰ میلیارد تومن در اختیار داره و واسه سال جدید هم ۱۵ میلیارد تومن افزایش سرمایه دیگه در نظر گرفته. ۱۹ شرکت منطقه ای و ۲ دفتر در استانا، ۱۰ شرکت تخصصی، ۲۳ شرکت تحت لیسانس و ۲۰۰ نمایندگی در کل کشور، کارنامه ساختاری همکاران سیستم رو تشکیل میدن.

۲ روز پیش در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ مجمع عمومی همکاران سیستم در مرکز تحقیقات و بهره وری منابع انسانی برگزار شد و طی اون این شرکت از پوشش کامل سود خالص پیش بینی شده و افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از محل سود انباشته در سال ۹۵ خبر داد. به همین بهونه روز گذشته جمعی از فعالان رسانه ای به محل دفتر این شرکت دعوت شده بودن تا در جریان آخرین تحولات و گزارش کارکرد سال گذشته این شرکت قرار بگیرن.

مهدی امیری، مدیرعامل

در این نشست مهدی امیری، مدیرعامل همکاران سیستم، به ارائه گزارش کارکرد این شرکت ظرف سال گذشته پرداخت و با تقسیم بازار مشتریان این شرکت به دو بخش کار و کاسبیای بسیار بزرگ تا متوسط، و کار و کاسبیای کوچیک و اصناف، اعلام کرد همکاران سیستم ظرف سال گذشته موفق شده رشدی ۶۰ درصدی در بازار کار و کاسبیای کوچیک رقم بزنه و ۶۰۰ مشتری جدید به جمع مشتریان بزرگ خود اضافه کنین.

الان بازار مشتریان همکاران سیستم وسعت بزرگی داره اما مهم ترین بخشای اون از دید بخش فعالیت رو میشه به این چند دسته تقسیم کرد: شرکتای برتر ایران، شرکتای پتروشیمی، بازار بورس و فرابورس، صنعت کاشی و سرامیک، صنعت سیمان و صنعت قطعه سازی. مدیرعامل همکاران سیستم اعلام کرد سهم بازار همکاران سیستم از سه بخش اول هر کدوم ۵۰ درصد، صنعت کاشی و سرامیک و هم اینکه سیمان ۶۰ درصد و صنعت قطعه سازی چیزی حدود ۳۰ درصده که با در نظر گرفتن شرایط خاص صنعت قطعه سازی مخصوصا ظرف سالای آینده، به نظر می رسه همکاران سیستم باید نگاه متفاوتی به این صنعت داشته باشه.

فروش نرم افزار، قرار گرفتن، پشتیبانی و بقیه موارد مثل آموزش و سخت افزار، چهار بخش اصلی درآمد کار و کاسبی همکاران سیستم رو تشکیل میدن. با نگاهی به نمودار خیلی راحت میشه که نسبت این درآمدا در مقایسه با همدیگه ظرف سالای ۹۳ و ۹۴ تغییر بسیار کمی داشته اما از دید رشد درآمد باید گفت درآمد همکاران سیستم در سال ۹۴ با ۲۱.۷ میلیارد تومن افزایش، از ۸۹.۷ میلیارد تومن در سال ۹۳ به ۱۱۱.۴ میلیارد تومن در سال ۹۴ رسیده که در همه بخشا بالای ۲۰ درصد رشد رو نشون میده.

از دید اندازه رشد این درآمد طبق محصول باید گفت بزرگ ترین رشد رو نرم افزار کامل «راهکاران» با ۷۵ درصد، و پس از اون، نرم افزارای «سپیدار» و «دشت» با ۴۰ درصد به خود دادن. جالبه بدونین سهم باقی اجناس سبد همکاران سیستم یعنی اجناس مختص دولت و بقیه اجناس جاری و تکمیلی از افزایش درآمد این شرکت در سال ۹۴ نسبت به ۹۳، منفی بوده که این می تونه درخشش دهنده روش هدف دار این شرکت مبنی بر جهت دادن مشتریان به سمت اجناس کامل تر و جدیدتر، و هم کاهش تمایل دولتیا به به کار گیری اجناس اون باشه.

اصلی ترین نتیجه کارای همکاران سیستم در سال ۹۴ به گفته مدیرعامل همکاران سیستم با در نظر گرفتن وضعیت ناپایدار اقتصادی در این سال، حفظ ثبات، کسب درآمدی ۱۲ میلیارد تومانی از محل ۲۰ قرارداد فروش بزرگ، تکمیل سبد اجناس و افزایش تعداد و حجم فروش، پیشرفت کانالای فروش و ارتقای ۱۱۰ مشتری به راه حل «راهکاران» بوده. اهداف همکاران سیستم واسه سال ۹۵ هم پس از اهداف کلی و مشترکی نظیری پیشرفت بازار، دست کم دو مورد بسیار مهم رو در خود جای داده که یکی ارائه راه حل بر بستر خدمات ابری، و دیگری بین المللی شدن همکاران سیستمه که به همه اونا با تمرکز بیشتر بر جذب مشتری جدید نگاه می شه.

در ادامه جلسه و پس از پایان ارائه گزارش کارکرد همکاران سیستم در سال ۹۴، محمود نظاری رئیس هیئت مدیره، فرید فولادی عضو هیئت مدیره، و محمد عزیزاللهی مدیر ستاد مهندسی فروش این شرکت هم واسه پاسخگویی به سؤالات اصحاب رسانه به مدیرعامل این شرکت ملحق شدن.

محمد عزیزاللهی مدیر ستاد مهندسی فروش – امیری مدیرعامل

امیری در جواب به سؤال سایت ما مبنی بر راه و روش همکاران سیستم در قبال خروج از فرابورس و ورود به بورس گفت: «ما همیشه به بورس فکر می کنیم؛ این سؤالیه که هر بار در جلسات هیئت مدیره مطرح می شه. اما واسه ورود به بورس شاخصایی داریم که هنوز به اون شاخصا نرسیده ایم ولی این مسئله واسه ما همیشه بازه. امسال هم با در نظر گرفتن افزایش سرمایه ای که داریم از خیلی از پیش نیازای این کار برخورداریم. اما فعلاً در حال بررسی و بازم در حد فرابورس هستیم».

امیری مدیرعامل – محمود نظاری بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره

محمود نظاری، رئیس هیئت مدیره و بنیانگذار همکاران سیستم هم در جواب به سؤال دوم سایت ما مبنی بر مذاکرات احتمالی واسه همکاری با شرکتای خارجی و مدل مطلوب این شرکت واسه این کار اضافه کرد: «اول اینکهً همکاران سیستم طبق جایگاهی که در بازار ایران داره فقط با ۵ شرکت برتر دنیا طرف گفتگو می شه و در مورد بقیه فقطً به برگزاری جلسه با هدف اطلاع از شرایط اکتفا می کنه. ما تا کنون با شرکتای برتر دنیا مذاکراتی داشته ایم. برداشت عمومی ما اینه که این شرکتا ۳ ماه پیش خیلی راحت تر و با دست باز تر به بازار ایران فکر میکردن ولی الان بنا به دلایل سیاسی واسه این کار دچار دودلی شدن و تلاش می کنن با احتیاط تر وارد این بازار بشن».

نظاری: شرکتای نرم افزاری برتر دنیا سه ماه پیش بسیار راحت تر به ورود به بازار ایران فکر میکردن

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: «برداشت ما از مذاکرات اینه که اونا نسبت به همکاران سیستم و بازار ایران بسیار خوشبین هستن و واسه همکاریایی خارج از کلیشه های عادی، همکاران سیستم رو به عنوان شرکتی که شباهت مدیریتی زیادی به خودشون داره بسیار مثبت می بینن. همکاران سیستم اصلا به دنبال نمایندگی گرفتن نیس و اونا هم این رو خوب می فهمن. در نتیجه مذاکرات ما ساده نیس. ما واسه جفت و جور مدل خاص این همکاری در حال گفتگو هستیم ولی اونا الان نسبت به بازار ایران دچار دودلی هستن و صبر می کنن ببینن قوانین زیرساختی لازم و بقیه شرایط چیجوری پیش میره».

نظاری همکاران سیستم رو واسه گفتگو با ۵ شرکت برتر دنیا در مورد نرم افزارای برنامه ریزی منابع سازمانی بسیار فعال توصیف می کنه و میگه استقبال طرفای گفتگو بسیار خوب بوده. نظاری در ادامه از کارکرد درست رگولاتوری بخش دولتی نسبت به دقت این بخش در تدوین شرایط درست حضور شرکتای خارجی نگرانی خودشو اعلام کرد و گفت: «ما این رو میدونیم که مذاکرات شرکتای خارجی از یه طرف با ماست و از طرف دیگه با رگولاتوری، و متأسفانه از راه شرکتای خارجی میفهمیم که با رگولاتوری گفتگو داشتن، نه خود رگولاتوری».

نظاری: متأسفانه ما از راه شرکتای خارجی میفهمیم که با رگولاتوری گفتگو داشتن، نه خود رگولاتوری

رئیس هیئت مدیره همکاران سیستم اضافه کرد: «دستگاه های رگولاتوری از زاویه بخش خصوصی به موضوع نگاه نمی کنن و این نگاه، نگاه دقیقی نیس. اما اگه از نگاه بخش خصوصی به موضوع نگاه کنن می تونن نقش سازنده تری داشته باشن». ایشون با اشاره به اعمال فشار اتحادیه اروپا به گوگل گفت: «ما در جهان تماشاگر اعمال فشار رگولاتوریا به شرکتای خارجی واسه وضع شرایط بهتری واسه همکاری با بخش خصوصی کشور میزبان هستیم اما در ایران موضوع هرطور که بخواد پیش میره و این نه فقط کار ما رو ساده نکرده بلکه اونو سخت تر می کنه».

نظاری در مورد شرکتایی که واسه خرید سهم میان هم گفت: «این شرکتا کم نیستن. دلالای بورسی با هدف نجات سرمایه های خارجی از سود منفی بانکی میان و سود تضمین شده ۲۰ درصدی واسه اونا تعریف می کنن و خودشون هم در ۲۰ درصد از اون سهیم می شن. این مدل بسیار جا افتادی در کشور ماست. چند شرکت درست می شن و بعد سرمایه گذار اروپایی رو به ایران میارن و اونا هم سهم می خرن. رابطه ای که اتفاق میفته رابطه عجیبیه. چون که اینا سرمایه گذاران نهادی نیستن، بلکه سرمایه گذاران گذری حساب می شن و می تونن نوسان داشته باشن. اینا در این اکوسیستم وجود دارن ولی به بازار سرمایه IT کمک مثبتی نمی کنن».

نظاری: سرمایه گذاران گذری به بازار سرمایه IT ایران کمکی نمی کنن

محمود نظاری اضافه کرد: «همکاران سیستم تموم این درخواستا رو رد کرده و از پایهً اعتقادی به ورود سرمایه لرزانی مثل این نداره. ما به دنبال شراکت هدف دار هستیم، یعنی شرکتی با فناوری پیشرفته بیاد و اگه در همکاران سیستم سرمایه گذاری می کنه ما بدونیم که از راه به روز کردن فناوری ما، پای همکاران سیستم رو به بازار خاورمیانه و حتی اروپا و آمریکا باز می کنه».

نظاری اضافه کرد: «تموم این شرکتا اگه به دنبال ورود به بازار ایران باشن دست کم به سه یا چهار سال کار جدی نیاز دارن. هر کدوم از اینا اگه در کنار همکاران سیستم قرار بگیرن ۵ سال در بازار ایران جلو می افتن. ً همکاری ما با هر شرکت خارجی باید با انتقال فناوری همراه باشه وگرنه دلیلی واسه همکاری وجود نداره. از طرف دیگه فکر می کنیم با کمک اونا حتماً باید بتونیم به بازارای منطقه ورود پیدا کنیم. مذاکرات تا حالا نشون داده می تونیم به این موضوع خوشبین باشیم. ما با بعضی از شرکتای برتر دنیا ساعتا گفتگو رودررو داریم؛ اتفاقی که قبلاً نمی افتاد».

برچسب ها :

ناموجود