دسته بندی: آموزشی
گوگل رنک صفحه یا پیج رنک گوگل Google Page Rank چیست؟

گوگل رنک یا پیج رنک گوگل Google Page Rank عددی از ۰ تا ۱۰ه که به وسیله موتور جستجوی گوگل به هر کدوم از صفحات یه سایت اختصاص پیدا میکنه. هرچقدر عدد رتبه به ۱۰ نزدیک تر باشه به این معنیه که صفحه مورد نظر لینکای ورودی بیشتری داشته و از نظر موتورای جستجو دارای ارزش بیشتریه و در مرتب سازی یافته های جستجو به وسیله موتورهای جستجو در رتبه های بالا قرار می گیره.

ایده اولیه Page Rank این که واسه رتبه بندی صفحات جور واجور اینترنتی در موتور جستجو به جای اینکه به پارامترهای سئو داخلی توجه شه به پارامترهای سئو خارجی اهمیت بیشتری داده می شه. در واقع پیج رنک به این موضوع می پردازه که به چقدر یه صفحه اینترنتی به درد بخور باشه و در صفحات دیگه اینترنت به اون صفحه لینک داده شده و اون صفحه معرفی شده.

اینم بگیم قرار گرفتن در رتبه های بالای یافته های موتورای جستجو به معنی افزایش بازدید سایت و دسترسی به کاربران بیشتره واسه همینه که امروزه صاحبان وب سایتا و شاغلین تجارت الکترونیک به معیارهای امتحان ارزش صفحات وب مثل گوگل رنک صفحه (Google PageRank) و رتبه الکسا (Alexa Rank) اهمیت زیادی قائل هستن و اقدامات بسیاری در مورد بهینه سازی سایت ، افزایش بازدید سایت ، بازاریابی اینترنتی انجام میدن تا در تقابل با رقبای خود در بازار تجارت الکترونیک جایگاه مناسبی تصرف کنن.

نکته مهم اینجاس که گوگل فقط به کیفیت خود سایت توجه نمی کنه بلکه اندازه لینکای مربوط به اون و اندازه بازدیدی که از اون شده رو هم مهم می دونه. هم اینکه اندازه ترافیکی که در اون صفحه یا سایت انجام می شه هم مورد توجه قرار میگیره.

گوگل رنک یا رتبه صفحه گوگل چیجوری محاسبه میشه؟

محاسبه پیج رنک به وسیله الگوریتما و فورمولهای بسیار پیشرفته صورت میگیره، به صورت خلاصه میشه گفت، هرچقدر تعداد سایتهایی که به شما لینک داده باشن زیادتر باشه، به همون اندازه پیج رنک شما افزایش پیدا می کنه.

امتیاز صفحه یا پیج رنک از صفحات اینترنتی به همدیگه منتقل می شه و هر چی امتیاز صفحه ای که به ما لینک میده بیشتر باشه، صفحات ما هم امتیاز بیشتری دریافت می کنن.

پیج رنک گوگل تقریبا بین هر ۳ الی ۶ ماه بروزرسانی میشه. فرمول محاسبه پیج رنک به صورت خلاصه براساس امتیاز صفحه مبدا تقسیم بر تعداد لینکای خروجی صفحه بدست میاد و واسه صفحه مقصد کل امتیاز لینکای ورودی محاسبه می شه.

چه لینکهای در محاسبه Google Page Rank محاسبه نمی شه؟

لینکهای Nofollow در محاسبه پیج رنک محاسبه نمیگردد. اگه شما سایتی رو در سایت خود به صورت Nofollow لینک کنین، موتورهای جستجو اون لینک رو می بینن ولی در محاسبه پیج رنک، سایت لینک شده هیچ امتیازی از سایت شما نمی گیره و در نتیجه لینکهای نوفالو نمی تونن پیج رنک یه سایت رو زیاد کنن. بازم پیشنهاد میشه هر وقتی که خواستین به یه سایت اسپم لینک بدین، یا به سایتی که از اون مطئمن نیستین حتما لینک رو به صورت نوفالو بذارین.
نوفالو

تاثیر Google Page Rank بر سئو سایت

پیج رنک براساس لینکای ورودی محاسبه میشه، اگه سایتی به سایت شما لینک بدن معنی طبیعی اون اینست که سایت شما خوبه و معنی طبیعی زیاد بودن لینکای ورودی اینه که سایت شما یه سایت خوبه. اما در نظر داشته باشین که پیج رنک تنها ملاک رتبه بندی گوگل نیس.

تنها چیزی که میتونه ضامن رتبه بالای سایت شما در گوگل شه، محتوای جدید و به درد بخور + Authority , اندازه قدرت، محبوبیت و پیج رنک و… است. پس از این جمله نتیجه گرفته میشه که پیج رنک بالا نشون دهنده اندازه محبوبیت سایته و یکی از مواردیه که Authority دامین شما رو پیشرفت میده.

افزایش گوگل رنک صفحه یا Page Rank سایت

اگه به این فکر هستین که با افزایش پیج رنک سایت خود، Authority دامین خود رو زیاد کنین تا سایت شما در گوگل رتبه بالا داشته باشه، زیاد اشتباه فکر نکردید. ولی حواستون باشه که واسه افزایش پیج رنک خود هیچ وقت لینک نخرید، رد و بدل کردن لینک کنین، در سایتهای چیزای دیگه ای به جز اینا در رابطه لینک خود رو بذارین و یا لینکهای چیزای دیگه ای به جز اینا طبیعی نگیرید! اصولی ترین روش اینه که شما محتوای به درد بخور ، جدید و جذاب در سایت خود بذارین تا کاربران از لینکهای سایت شما در وبلاگ و سایتها و یا شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری کنن تا به صورت طبیعی و عادی پیج رنک شما زیاد شه.

راه های افزایش گوگل رنک صفحه PageRank

راه اصلی افزایش PageRank ، افزایش تعداد لینکا و پیشرفت کیفیت اون هاس. واسه رسیدن به اینجور موردی، ما باید تکنیکا و روشای زیاد و مختلفی رو بررسی و اجرا کنیم. با اینکه، ما باید بیشتر از قبل مواظب آدمایی باشیم که این کار رو به اونا می سپاریم تا در این تکنیکا، روش ها و تکنیکای کلاه سیاه (Black Hat) موثر نشن. در این صورت تموم زحمات شما به باد میرن.

واسه آشنایی بیشتر با بهترین تکنیکای موجود، به لیست تکنیکا و روشای زیر دقت کنین:
– ارسال پست مهمون (Guest Posting)
– نوشتن مقاله واسه دفاتر روزنامه نگاری و مجلات
– اضافه کردن شرکت خود در دانشنامه ویکی پدیا در صفحات جور واجور
– به کار گیری منابع مناسب و شناخته شده واسه لینک سازی
– به کار گیری ساختار و روشای هدف دار لینک دهی

دیگه عوامل واسه رتبه بندی در کنار PageRank

شما در کنار فعالیتای مربوط به PageRank باید توجه خود رو نسبت به رتبه بندی اصلی سایت هم جلب کنین. واسه افزایش و بهبود رتبه در رنکینگای موتورهای جستجوی جور واجور، دقت به نکات زیر مهمه:
– اشتراک گذاریا و لایکای فیسبوک
– تویئتای توئیتر
– اشتراک گذاریا و لایکای گوگل پلاس
– مناسب بودن نشانی دامنه
– تعداد کلمات در صفحه
– ترافیک و بازدیدهای سایت
– سرعت بارگذاری صفحه

چیجوری Page Rank خود رو ببینیم؟

سایتهای زیادی واسه نمایش پیج رنک هست که از اون جمله میشه به prchecker.info و mypagerank.net اشاره کرد . البته گوگل اعلام کرد که به دلیل سو استفاده مدیران سایتای اینترنتی در مورد خرید و فروش لینک، نمایش پیج رنک رو مخفی میکنه.

بعضی از وسایل بررسی رتبه صفحه سایت یا Page Rank بشرح زیره :

– بهترین و سریع ترین روش واسه بررسی PageRank اضافه کردن یه افزونه به تولبار (نوار وسیله) مرورگره.
– به کار گیری سیستم PageRank گوگل با عنوان Google PageRank Checker
– به کار گیری وسیله Backlink Hunter به خاطر بررسی تعداد بک لینکا و بهبود بخشیدن به اونا

بک لینک

– به کار گیری وسیله Link Popularity Checker جهت پیدا کردن فرصت واسه اضافه کردن بک لینک واسه کلید واژه خاص و خاص
– به کار گیری سیستم Backlink Analysis واسه کشف لینکای مشکل دار (Broken Links)
– به کار گیری وسیله Link Structure واسه پیدا کردن تموم وب سایتایی که به سایت شما لینک دادن.

الان واسه مشاهده اعتبار سایت می تونین از پارامترهای DA و PA استفاده کنین.

چه سایتایی به ما لینک دادن؟

واسه مشاهده لیست سایتهایی که به شما لینک دادن می تونین به وب مستر تولز یا سرچ کنسول گوگل مراجعه کنین و از بخش links to your site لینکای ورودی به سایت خود رو ببینین. البته در نظر داشته باشین که گوگل تموم لینکای ورودی سایت شما رو نمایش نمی ده.  شما می تونین با مراجعه به نشانی  Google Webmaster tools -> Traffic -> Links to your site  لینکای ورودی رو ببینین. هم اینکه وسایل دیگری در این حوز هستن که می تونن به شما در مورد لینکای ورودی اطلاعات بدن، هرچند پیشنهاد نمی شه که واسه سایت خودتون از این وسیله ها استفاده کنین مانند وسیله سایت موز که در نشانی moz.com/ose  قابل دسترسه.

برچسب ها :

ناموجود