دسته بندی: فناوری
۱۴ ترفند پاورپوینت برای این که اسلایدهای خلاقانه بسازید

همونطور که میدونید امروزه در بیشتر سخنرانیا از اسلایدهای پاورپوینت واسه ارائه های تخصصی و فنی استفاده می شه. اگه اسلایدهای شما دارای مشکل باشن (مثلاً دارای فونت غیر قابل قبول) باید گفت که شایدً در آزمون پیش روتون هم شکست می خورین. یعنی اگه ارائه خوب پیش رود، یه تجربه چشمی بد می تونه همه چیز رو به انحراف بکشه.

در مورد پاورپوینت و اسلایدهایی که می کنین، موضوع شما مهم نیس؛ یعنی عواملی چون توجه به فرایندهای ارائه، استفاده مؤثر از وسیله طراحی پاورپوینت و وفادار بودن به یه سبک ثابت رو میشه از جمله بخشایی به حساب آورد که واسه یه ارائه خوب باید بیشتر از قبل به اونا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

 • سبک پاورپوینت

قدم اول: اجازه ندین که پاورپوینت تصمیم بگیره از اون چیجوری استفاده کنین

مایکروسافت میخواس تا وسیله زیادی رو در اختیار کاربران پاورپوینت بذاره. با این حال این بدون معنی نیس که شما باید از همه اونا استفاده کنین. در ادامه می خوایم به ارائه چند نکته کلیدی در این رابطه بپردازیم:

 • مطمئن شید که تمای پیش فرض پاورپوینت قبل از اون که اونا رو واسه کار خود انتخاب کنین پاسخگوی نیازای شما باشن.
 • تلاش کنین که از فونتای پیش فرض Calibri و Cambria دوری کنین. به کار گیری این دو فونت دلیل می شه تا ارائه شما اونطور که باید و شاید مورد استقبال قرار نگیره.
 • حرفه ایا هیچوقت نباید از افکتای صوتی پاورپوینت استفاده کنن.
 • همونطور که میدونید پاورپوینت به طور خودکار به ایجاد بولت می پردازه. اما واقعاً بولتا واسه اون چه که نیاز دارین مناسب هستن؟ بعضی وقتا ممکنه اینطور باشه اما همیشه این جور نیس!
 • در پاورپوینتای جدید تموم اشکال دارای یه سایه کوچیک هستن. اگه به این سایه احتیاجی ندارین حتماً اونو خط بزنین. هم اینکه هیچ وقت اشکال رو به رنگ آبی پیش فرض خود رها نکنین.

قدم دوم: اسلایدهای خود رو با اندازه دلخواه بسازین

در حالی که ممکنه اسلایدهای پیش فرض پاورپوینت در بیشتر مواقع به کارتون بیاد، اما شاید بخواین اسلاید خود رو با اندازه های دیگری به نمایش در بیارین. در ادامه روش انجام این کار رو به شما می گیم:

 1. در گوشه بالا سمت چپ File رو انتخاب کنین.
 2. روی گزینه Page Setup ضربه بزنین.
 3. ارتفاع و عرض مورد نظر خود رو بنویسین و روی OK کلیک کنین.
 4. یه پنجره به صورت پاپ آپ ظاهر می شه. پس از دیدن اون روی گزینه OK ضربه بزنین.
 5. شادباش می گیم؛ اندازه پس زمینه شما تغییر کرده.

نکته: قبل از اضافه کردن وسایل جدید به اسلاید و یا تغییر ابعاد اونا، اندازه اسلاید رو تغییر بدین.

قدم سوم: طراحی قالب اسلاید رو ویرایش کنین

بیشتر قبل از شروع به کار، تغییر قالب اسلاید بسیار راحت تر میشه. اینجوری احتیاجی نیس که هر اسلاید رو خودتون طراحی کنین. در ادامه روش انجام این کار رو به شما می گیم:

 1. تب Themes رو از ناحیه بالای صفحه انتخاب کنین.
 2. از سمت راست اول روی گزینه Edit Master و بعد روی گزینه Slide Master ضربه بزنین.
 3. هر گونه تغییری که دوست دارین رو اعمال و پس از اون گزینه Close Master رو انتخاب کنین.
 4. همه اسلایدهای فعلی و آنایی که در آینده ایجاد می کنین، از این الگو پیروی می کنن.

قدم چهارم: مطمئن شید که همه وسایل به درستی تراز شده باشن

برخورداری از وسایل تراز شده در اسلاید خود یکی از نکات کلیدی واسه یه ارائه حرفه ای هستش. در همین رابطه میتونین به طور دستی اندازه تصاویر رو تراز کنین. با این حال خطای چشمی ممکنه همه چیز رو خراب کنه. واسه جلوگیری از بروز این اتفاق بذارین پاورپوینت خود مدیریت همه چیز رو رو دوش بگیره.

در ادامه می خوایم چگونگی تراز کردن چند شئ رو به صورت هم زمان به شما بگیم:

 1. دکمه Shift رو فشار بدین و با کلیک کردن روی وسایل مورد نظر همه اونا رو انتخاب کنین.
 2. از راه نوار بالایی و تب Home روی گزینه Arrange ضربه بزنین و بعد گزینه Align or Distribute رو انتخاب کنین.
 3. نوع ترازی که می خواین رو مشخص کنین.

هم اینکه واسه هماهنگ کردن وسایل با اسلاید مراحل زیر رو طی کنین:

 1. دکمه Shift رو فشار بدین و با کلیک کردن روی وسایل مورد نظر همه اونا رو انتخاب کنین.
 2. از راه نوار بالایی و تب Home روی گزینه Arrange ضربه بزنین و بعد گزینه Align or Distribute رو انتخاب کنین.
 3. روی گزینه Align to Slide ضربه بزنین.
 4. دوباره از راه نوار بالایی و تب Home روی گزینه Arrange ضربه بزنین و بعد گزینه Align or Distribute رو انتخاب کنین.
 5. نوع ترازی که می خواین رو مشخص کنین.

 • طراحی پاورپوینت

قدم پنجم: با به کار گیری منوی Format کنترل بیشتری روی طراحی وسایل داشته باشین

توانایی Format به شما اجازه میده تا تنظیمات مناسبی رو روی وسایل موجود در اسلاید اعمال کنین و کنترل بیشتری روی اونا داشته باشین.

توانایی Format به شما اجازه میده تا تنظیمات مناسبی رو روی وسایل موجود در اسلاید اعمال کنین.

انجام این تنظیمات به راه های دیگه غیر ممکنه و نمیشه اونا رو اجرا کرد. واسه انجام این کار روی یه شئ کلیک راست کرده و گزینه Format رو انتخاب کنین.

بدین روش می تونین سایه ها رو تنظیم کنین، اندازه وسایل رو تغییر بدین و حتی درخشش بسازین. منویی که به صورت پاپ آپ ظاهر می شه مثل شکل زیره:

با اون که گزینه های اصلی در تب فرمت نوار وسیله پاورپوینت هم وجود دارن، اما واسه داشتن کنترل کامل حتماً به منوی فرمت مراجعه کنین. بعضی از کارای دیگری که میشه با به کار گیری این توانایی اجرا کرد عبارت ان از:

 • تنظیم متن تو یه شکل
 • ایجاد یه سایه پرسپکتیو طبیعی در پشت یه شئ
 • رنگ آمیزی دوباره تصاویر به طور دستی و یا با به کار گیری گزینه های خودکار

قدم ششم: از اشکال موجود در پاورپوینت استفاده کنین

خیلی از کاربران هنوز با وسیله انعطاف پذیر اشکال در پاورپوینت آشنایی ندارن. طی به روز رسانیایی مایکروسافت واسه مجموعه خود منتشر کرده چندسالی می شه که پتانسیل طراحی خوب اشکال در پاورپوینت به وجود اومده.

خیلی از کاربران هنوز با وسیله انعطاف پذیر اشکال در پاورپوینت آشنایی ندارن.

پاورپوینت در بخش اشکال بر خلاف نرم افزارهای حرفه ای چون Adobe Creative Suite یا Quark گزینه های در خوری رو در اختیار کاربران قرار میده. در همین خصوص این وسیله با ارائه گزینه های هوشمند به شما اجازه میدن تا نمودارها و فلوچارتای قشنگتر بوجود بیارین.

در همین رابطه این گزینه بیشتر وقتی به کارتون میاد که می خواین ارائه خود رو به عنوان یه رسانه چشمی مطرح کنین. پاراگراف بندی کردن و به کار گیری بولتا خسته کننده به نظر می رسن، پس با به کار گیری اشکال می تونین پیام خود رو به روشنی بگید.

قدم هفتم: اشکال سفارشی بسازین

پس از ایجاد یه شکل روی اون راست کلیک کرده و گزینه Edit Points رو انتخاب کنین. با به کار گیری این توانایی قادر به ایجاد اشکال سفارشی هستین. مثلا با تغییر نقاط می تونین ابعادی که دوست دارین رو روی شکل مورد نظر اعمال کنین.

گزینه دیگری که پیش روتون قرار داره ترکیب دو شکل با یکدیگره. پس از انتخاب دو شکل مورد نظر خود روی اونا کلیک راست کنین و به زیر منوی Grouping برید تا گزینه های جور واجور اونو ببینین.

 • Combine یه شکل سفارشی بوجود میاره که در اون بخشای همپوشانی شده دو شکل برش داده می شن.
 • Union دو شکل رو به طور کاملً با همدیگه ترکیب می کنه.
 • Intersect شکلی سفارشی از بخش همپوشانی شده دو شکل بوجود میاره.
 • Subtract بخش همپوشانی شده یه شکل به وسیله شکل دیگه رو حذف می کنه.

با به کار گیری این گزینه ها به جای تنظیم دستی نقاط یه شکل می تونین اشکال شخصی سازی شده با اندازه دقیق ایجاد کنین.

قدم هشتم: تصاویر رو به طور سفارشی برش بدین

علاوه بر ایجاد اشکال سفارشی، می تونین از پاورپوینت و وسیله اون واسه تبدیل تصاویر به اشکال جدید استفاده کنین. در ادامه روش انجام این کار رو به شما میگیم:

 1. روی عکس مورد نظر کلیک کرده و بعد از راه نوار گزینه ها روی تب Format ضربه بزنین.
 2. روی گزینه Crop ضربه بزنین و پس از اون گزینه Mask to Shape رو انتخاب کنین. حال باید شکل مورد نظر خود رو هم تغیین کنین.

قدم نهم: معرفی وبسایتا در داخل پاورپوینت

معمولا اگه بخواین یه سایت رو در پاورپوینت معرفی کنین فقط کافیه لینک مورد نظر رو در ارائه ذکر کرده و بعد از یه مرورگر واسه باز کردن اون استفاده کنین. واسه کاربران ویندوز حالا خوبیش اینه یه راه حل ساده تر هم هست.

به لطف نرم افزارهای شخص سوم می تونین سایت مورد نظر خود رو مستقیما به پاورپوینت اضافه کنین.

در مورد همین موضوع به لطف نرم افزارهای شخص سوم می تونین سایت مورد نظر خود رو مستقیما به پاورپوینت اضافه کنین. یکی از بهترین برنامه ها در این مورد LiveWebه که یه وسیله شخص سوم جداگونه هستش.

با به کار گیری LiveWeb احتیاجی نیس ترتیب پاورپوینت خود رو از بین ببرین.  اضافه کردن مستقیم یه سایت و یا یه ویدیوی یوتوب به پاورپوینت دلیل بالا رفتن کیفیت پاورپوینت شما و ارائه تون می شه.

متأسفانه واسه کاربران مک گزینه مشابهی وجود نداره. جفت و جور اسکرین شات از سایت مورد نظر، به کار گیری لینک اینترنتی و یه مرورگر واسه باز کردن اون و یا اضافه کردن رسانه ها (مثل ویدیوهای یوتوب) به وسیله دانلود مستقیم اونا روی رایانه از دیگر انتخاب هاییه که پیش روتون قرار داره.

 • روند پاورپوینت

قدم دهم: فایلای فونت مخصوص خود رو اضافه کنین

یکی از مشکلات ثابت ارائه دهندگان با پاورپوینت تغییر فونت به هنگام تغییر رایانه س. واقعا فونتا تغییر نمی کنن بلکه فونت مورد استفاده شما ممکنه روی اون رایانه نصب نشده. خوبشختانه واسه کاربران رایانه های ویندوزی یه راه حل ساده هست.

یکی از مشکلات ثابت ارائه دهندگان با پاورپوینت تغییر فونت به هنگام تغییر رایانه س.

وقتی که می خواین فایل پاورپوینت خود رو ذخیره کنین (تنها روی یه رایانه) کافیه روی گزینه Save As کلیک کرده و پس از اون تیک گزینه Embed TrueType رو بزنین. در آخر هم روی گزینه OK کلیک کنین تا مراحل ذخیره کردن فایل پاورپوینت تکمیل شه.

در آخرً پاورپوینت فایل فونت شما رو حفظ می کنه و به هنگام تغییر رایانه با تغییر فونتا مواجه نمی شین. متأسفانه راه حل این موضوع روی سیستم عام مک کمی پیچیده س؛ به خاطر همین پیشنهاد می کنیم قدم بعدی رو در دستور کار خود بذارین.

قدم یازدهم: اسلایدهای خود رو با فرمت JPEG ذخیره کنین

در نسخه۲۰۱۱ پاورپوینت واسه مک گزینه ای جهت اضافه کردن فونتا به ارائه وجود نداره. پس اگه از فونتای استاندارد مانند Arial یا Tahoma استفاده نکنین باید گفت که فونت پاورپوینت شما در هر رایانه با دیگری متفاوت میشه.

اگه تعداد تصاویر JPEG در پاورپوینت شما زیاد شه به همون نسبت حجم فایل پایانی هم افزایش پیدا می کنه.

یکی از راه های جلوگیری از این واقعه در سیستمای مجهز به سیستم عامل مک ذخیره ارائه پایانی با فرمت JPEG و بعد اضافه کردن این تصاویر به اسلایدهاه. در مک کاربران خیلی راحت می تونن به سرعت تصاویر رو به پاورپوینت خود اضافه کنن.

اگه ارائه شما از انیمیشنای متحرک استفاده میکرد تموم کاری که باید انجام بدین ذخیره هر فریم از انیمیشن با فرمت JPEGه. پس از اون در ارائه پایانی کافیه این تصاویر رو به همون ترتیبی که انیمیشن اجرا می شه به نمایش در بیارین.

با انجام این کار از نظر فنی چند اسلاید جدید به پاورپوینت شما اضافه می شه اما در آخر مخاطبان نمی تونن فرق رو به طور دقیق تشخیص بدن. هم اینکه باید بدونین که اگه تعداد تصاویر JPEG در پاورپوینت شما زیاد شه به همون نسبت حجم فایل پایانی هم افزایش پیدا می کنه.

قدم دوازدهم: اضافه کردن محتوای چند رسانه ای

پاورپوینت شما رو قادر می سازه تا فایلای ویدیویی/صوتی رو به صورت مستقیم از رایانه و یا اینترنت به ارائه خود اضافه کنین. کلا باید گفت که اگه می تونین باید حتماً این کار رو انجام بدین. متأسفانه توانایی اضافه کردن محتوای چند رسانه ای مستقیما واسه کاربران مک وجود نداره.

واسه کاربرانی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنن دو دلیل مهم واسه انجام این کار هست: اول اینکهً این توانایی به شما اجازه میده تا محتوای چند رسانه ای رو مستقیما از پاورپوینت خود اجرا کنین و دوم اینکهً از اون جایی که فایل شما داخل پاورپوینت باقی می مونه، محتوای چند رسانه ای به طور طبیعی و بدون هیچ کار اضافه ای اجرا می شه.

پاورپوینت شما رو قادر می سازه تا فایلای ویدیویی/صوتی رو به صورت مستقیم از رایانه و یا اینترنت به ارائه خود اضافه کنین.

اگه از پاورپوینت در مک استفاده می کنین، لازمه تا همیشه فایل ویدیویی/صوتی رو در همون پوشه ارائه پاورپوینت با خود به همراه داشته باشین. هم اینکه اگه ارائه روی یه رایانه ویندوزی شکل میگیره، کاربران مک باید مطمئن شن که فرمت فایلای چند رسانه ای WMV باشه.

در آخر باید بگیم که انجام اینجور کارایی کمی پیچیده س و امکان داره شما رو به اشتباه بندازه. پس بهتره واسه ارائه از همون سیستم دلیلی که پاورپوینت رو به وسیله اون ستختین، استفاده کنین.

قدم سیزدهم: از سخت افزار مخصوص خود استفاده کنین

بین سیستم عاملای جور واجور، پاورپوینت شما ممکنه با تغییرات یهویی مواجه شه. حتی بین نسخه های جور واجور نرم افزار پاورپوینت هم شاید بعضی چیزها تغییر کنن.

واسه رفع این مشکل کافیه مطمئن شید که در حال به کار گیری یه سخت افزار مناسب هستین. پس پیشنهاد می کنیم به هنگام ارائه از لپ تاپ شخصی خود استفاده کنین نه چیز دیگه.

قدم چهاردهم: از Presenter View استفاده کنین

پاورپوینت دارای یه وسیله بسیار عالی به نام Presenter Viewه که در PowerPoint 2010 (یا نسخه ۲۰۱۱ واسه مک) میشه اونو از راه تب Slide Show پیدا کرد. Presenter View بخشی رو به یادداشتاتون اختصاص میده که ممکنه در طول ارائه به اونا نیاز داشته باشین.

با به کار گیری ۱۴ ترفند بالا می تونین ارائه های حرفه ای تری داشته باشین. حالا خوبیش اینه نرم افزار پاورپوینت و وسیله موجود در اون بسیار انعطاف پذیره و نیاز تموم کاربران رو بر طرف می کنه. تا حالا از پاورپوینت واسه ارائه های خود استفاده کردین؟ تجربیات خود رو در این مورد با ما به اشتراک بذارین.

نکته: مکان گزینه ها و وسیله ممکنه در هر نسخه از پاورپوینت فرق داشته باشه.

در بخش تکنولوژی سایت ما بخونین:

راهنمای روشای سریع و آسون واسه خرید بسته های اینترنتی اپراتورها

بدترین اپلیکیشنای اندروید از دیدگاه پیشرفت دهندگان کدوما هستن؟ [قسمت دوم و پایانی]

برچسب ها :

ناموجود