۲۰ ابزار برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو

وسایل بهبود سئو سایت می تونه واسه افراد متخصص، تازه کارا و واسه تموم کسائی که در بخش وب فعالیت می کنن به درد بخور واقع شن. در ادامه به کل وسایل به درد بخور واسه بهبود رتبه سایت می پردازیم.

هر کاری واسه بهتر انجام شدن و یا آسون شدن نیازمند وسایل مخصوصیه که به کمک اونا میشه کارا رو بیشتر و بهتر جلو برد. سئو و مجموعه فعالیتایی که واسه بهبود رتبه سایت انجام می شه هم با کمک وسایل زیادی می تونه آسون تر انجام شه و در راه بهتری هم قرار گیرد. در ادامه ۲۰ وسیله رایگان و غیر رایگان واسه سئو سایت معرفی می کنیم که هر کدوم در زمینه های مختلفی می تونن به درد بخور واقع شن.

۱٫ Google Analytics

میشه گفت که وسیله گوگل آنالیتیکس بهترین وسیله واسه آمار گرفتن سایته که به وسیله خود گوگل ارائه شده.

Google Analytics یا گوگل بررسی ابزاریه که به صورت رایگان و غیر رایگان ارائه می شه. بعد از نصب گوگل آنالیتیک میشه به خیلی از ویژگیای این برنامه به صورت رایگان دسترسی پیدا کرد و با خرید نسخه پولی این وسیله هم، امکانات خیلی بیشتری در اختیارتون قرار می گیره.

با به کار گیری گوگل آنالیتیک میشه فهمید :

  • کاربران در هر روز چقدر در سایت شما مونده ان و چه صفحاتی رو دیده ان
  • لود صفحات در چه سطحیه و سرعت بارگذاری مطالب و عکسا کافیه؟
  • کاربران بیشتر با موبایل به سایت شما میان یا رایانه؟
  • موبایل

 • درصورتی که بدون هیچ عکس العملی از سایت شما خارج شن اندازه پرش سایت رو بالا می برن که اندازه اندازه پرش در گوگل آنالیتیک به طور کاملً قابل تشخیصه
 • کاربران چیجوری به سایت وارد شدن یعنی از راه لینکای خارجی، وارد کردن URL یا ترافیک مستقیم
 • مخاطبان به کدوم قسمت از سایت بیشتر علاقه دارن
 • از کدوم نقاط کشور یا بیرون مرز کشور به سایت وارد شدن
 • حتی اگه از تبلیغات کلیکی یا تبلیغات گوگل استفاده می کنین اندازه کلیک روی تبلیغاتتان و اندازه ورودی دقیق از هر کلمه رو هم نمایش میده
 • و …

۲٫ Moz Check My Listing

شاید واسه سایت خود کارایی رو انجام داده باشین و احساس کنین که سایت از هر توجه به مرحله قابل قبولی رسیده ولی واسه مطمئن شدن از وضعیت سایت و اینکه سایت از نظر موتورهای جستجو (گوگل، یاهو، بینگ) در چه موقعیتیه نیازمند ابزاریه که Moz Check My Listing به شما در این مورد کمک می کنه.

اولین جمله ای که در صفحه مربوط به آمار گرفتن سایت مشاهده می کنین جمله (?can your customers find you online) است که به معنی ( مطمئنین مشتریان می تونن تجارت شما رو به صورت آنلاین پیدا کنن؟) هستش. منظور از این جمله اینه که می تونین با به کار گیری این وسیله مطمئن شید که در صفحات موتورهای جستجو موقعیت خوبی دارین یا نه.

به نشانی سایت مراجعه کنین و در کادر مشخص شده اطلاعات کار و کاسبی تون رو وارد کنین و منتظر نتیجه باشین.

امتیاز یا (Current Score) که در این کادر مشخص می شه هر چی قدر به ۱۰۰ نزدیک تر باشه قابل قبول تره. این وسیله قسمتایی که در سایت نیاز به بررسی و اصلاح و حتی کامل تر شدن دارن رو هم مشخص می کنه که می تونین به کمک اون خیلی راحت سایت رو به مرحله ای برسونین که از نظر موتورهای جستجو قابل قبول تره.

۳٫ Screaming Frog

وسیله Screaming Frog نرم افزاریه که به crawl کردن صفحات سایت واسه موتورهای جستجو کمک می کنه. این نرم افزار توانایی این رو داره که تموم تصاویر، صفحات، cssا و اسکریپتا رو واسه موتورهای جستجو crawl کنه و در پایگاه داده اونا ثبت کنه. همه این فعالیتا به وسیله نرم افزار Screaming Frog به صورتی انجام می شه که واسه سئو و بهینه سازی سایت بسیار اثر مثبت بزاره.

سئو

یکی دیگه از دلایل محبوبیت نرم افزار Screaming Frog استفاده راحت از اون هستش که باعث شده سئو کاران و مدیران سایتا واسه ثبت سایت در موتورهای جستجو و بررسی سایت ازش استفاده کنن.

به کار گیری این نرم افزار بسیار ساده س! و به صورت تب به تب همه تگا و برچسبا و حتی کلیدواژهای بکار برده شده در هر کدوم از صفحات سایت رو به شما نمایش میده. Screaming Frog خوب واسه بررسی دقیق سایت به شما بسیار کمک می کنه.

۴٫ Link Explorer

سایت MOZ ابزاری به نام Link Explorer رو به صورت رایگان واسه کاربران خود قرار داده که امکانات خوبی داره، ولی با پرداخت هزینه میشه قابلیتایی بیشتری از این وسیله رو در اختیار داشت.

Link Explorer یه تحلیل‎گر لینک فوق العاده س که لینک‎های ورودی، اعتبار، معیارهای لینک‎های درون صفحه، صفحات برتر، لینک به دامنه‎ها و Landing pageای برتر به وب‎سایت شما رو مورد تجزیه تحلیل قرار می‎دهد.

با این وسیله میشه خیلی راحت Domain authority و Page Authority یعنی اعتبار دامنه و اعتبار صفحات رو به دست آورد. افزایش باخبر شدن از این دو امتیاز می تونه به ما کمک کنه که بدونیم از چه سایتایی میشه لینک گرفت و چه سایتایی واقعاً اعتبار قابل قبولی دارن. در نتیجه با دونستن اندازه اعتبار سایت خود، می تونیم به بهتر شدن وضعیت سایت کمک کرده و واسه این کار روش هدف دار بهتری بسازیم.

مطاب در رابطه : موتورهای جستجو چیجوری کار می کنن؟

۵٫ SimilarWeb

وقتی که احساس می کنین:

سود کار و کاسبی اینترنتی تون بیشتر از ۵۰% کم شده

ترافیک سایت کم شده

اندازه پرش زیاد شده

در اینجور شرایطی چه کاری باید انجام بدین؟ دیگه شرکتای موفق چه راه حلی دارن که با اینجور شرایطی روبرو نمی شن؟ روش هدف دار درست واسه مواجه با اینجور شرایطی چیه؟

راه حل

جواب ساده س!! به کار گیری SimilarWeb

با به کار گیری SimilarWeb می تونین :

  • سیستم خود رو موشکافی کنین
  • موشکافی

 • سایت خود رو نسبت به دیگر سایتا آزمایش کنین
 • به همه بخشای سایت از جمله اندازه ورودی و روش ورودی به سایت نظارت کنین
 • با تعیین تاریخ فقط زمان مشخص شده و دلخواهتون رو تو یه بازه وقتی بررسی کنین
 • تعیین رتبه سایت در کشور و این که چه قدر راه مونده تا به سایت رقبا برسین
 • و…

۶٫ SEO SiteCheckup

SEO SiteCheckup ابزاریه که حتی افراد تازه کار هم خیلی راحت می تونن ازش استفاده کنن و ایرادات سایت خود رو پیدا کنن. از جزئی ترین ایرادها تا دیگه خطاهای احتمالی همه در این وسیله قابل تشخیصه.

این وسیله توانایی آمار گرفتن از سایت در قسمتای جور واجور مثل : امنیت، سرعت، فعالیت در شبکه های اجتماعی، چگونگی نمایش سایت در صفحه نمایش موبایل و … رو داره.

علاوه بر این از دیگر امتیازات این وسیله جفت و جور گزارش از آمارهای گرفته شده و این که میشه در قسمت Fixed Now خطاهای پیدا شده رو رفع کرد. به کمک همین وسیله ساده میشه به رقابت با بقیه کسب و کارا در بخش کاری خود پرداخت و سایت اونا رو هم بررسی کرد تا به فوت وفن اونا هم رسید.

۷٫ Google Webmasters

گوگل وبمستر تولز ابزاری مجانیه که به وسیله خود شرکت گوگل جفت و جور شده. فقط کافیه که یه حساب Gmail داشته باشین تا بتونین از گوگل وبمستر تولز استفاده کنین.

حتی اگه واسه آمار گرفتن و بررسی کردن سایت از دیگر وسیله ها و نرم افزارها استفاده می کنین به کار گیری گوگل وبمستر تولز رو هم بلد باشین و در اون مسلط شید. این وسیله، وسیله خود گوگله پس آمارها و اطلاعات داده شده به وسیله اونو میشه دقیق ترین آمار دونست و به اون اعتماد داشت.

با به کار گیری گوگل وبمستر تولز میشه سایت رو در پایگاه داده گوگل ثبت کرد و به روز رسانیای انجام شده رو به گوگل اطلاع داد. خطاهای موجود در نقشه سایت هم به وسیله گوگل وبمستر تولز قابل تشخیصه و بعد از تشخیص خطاها به وسیله اون میشه ایرادهای احتمالی رو رفع کرد تا به سئو سایت آسیب ای نرسه.

خیلی از مسائل امنیتی سایت رو در این بخش میشه بهبود داد و اگه خطا یا ایرادی انجام شد در این قسمت میشه نسبت به رفع اون دست به کار شد؛ مانند : خطاهای مربوط به malware or spam .

میشه با این وسیله خیلی راحت فهمید که ترافیک سایت بیشتر مربوط به چه کلماتیه و چه کلماتی باعث می شه که در صفحه جستجو گوگل (SERP) نشون داده شید.

گوگل وبمستر تولز کمک می کنه که با چشم گوگل سایت خود رو ببینین و فهمیده باشین که سایت در نسخه موبایل و ابعاد صفحه نمایشای کوچیک تر مانند سایزهای جور واجور موبایل و تبلت به چه صورتیه و قبول کردنیه؟

در کل میشه گفت به کار گیری گوگل وبمستر تولز واسه همه آدمایی که با سایت در رابطه ان (مدیر سایت، سئو کاران، برنامه نویسان موبایل و سایت) لازمه و به کمک اون میشه از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری کرد.

۸٫ SpyFu

یکی از بهترین وسیله ها واسه بررسی سایت رقبا SpyFuه مخصوصاً اگه تازگیا به شروع فعالیت خود در بخش وب وارد شدین این وسیله تموم بخش رقابتی بازار رو به شما نشون میده. با این وسیله با سرعت زیاد و خیلی راحت هر سایتی رو میشه تحلیل کرد. بیشترین استفاده ای که سئو کاران از این برنامه دارن بررسی سایت رقبا هستش چون واسه تحلیل این بخش این وسیله دقت خوبی داره. شمام با به کار گیری این وسیله سایت رقبایتان رو تحلیل کنین و از اونا پیشی بگیرین.

SpyFu توانایی تشخیص اندازه لینک بیلدینگ انجام شده واسه یه سایت رو هم داره که همین موضوع بسیار واسه رسیدن به سایت رقبا به درد بخور واقع می شه.

از دیگر امکانات فوق العاده این وسیله میشه به موارد زیر اشاره کرد :

 • ماژول مقایسه سایتا
 • ماژول سابقه کلمات کلیدی
 • ماژول سابقه دامنه
 • ماژول کلمات کلیدی در رابطه
 • و…

۹٫ Dasheroo

یکی دیگه از وسایل بسیار کاربردی در مورد سئو وسیله Dasherooه که میشه گفت که با به کار گیری این برنامه دیگه به به کار گیری برنامه های دیگه نیاز پیدا نمی کنین. Dasheroo تموم قابلیتای برنامه های دیگه رو شامل می شه و در کنار اون می تونه به بررسی اندازه فعالیت شما در شبکه های اجتماعی هم پی ببره.

۱۰٫ Google PageSpeed Insights

سرعت سایت و نکاتی که در این مورد باید رعایت شن اثر مثبت بسیار زیادی در سئو سایت می ذارن. واسه اینکه دریابید وضعیت سرعت سایتتون در چه میزانیه و تا چه حدی باید اونو بهتر کرد حتماً به این سایت سر بزنین و سایت خودتون رو آزمایش کنین.

چگونگی امتیازدهی در این سایت از ۰ تا ۱۰۰ رتبه بندی شده که عدد ۱۰۰ واسه سرعت سایت مطلوب ترین حاله. امتیاز نشانی (URL) سایت خود رو بررسی کنین و حتماً بخش خطاهای اعلام شده به وسیله Google PageSpeed Insights در بخش Consider Fixing رو هم در نظر داشته باشین. این وسیله هم واسه صفحه نمایش نسخه دسکتاپ و هم واسه نسخه موبایل کاربرد داره که باید این دو مورد رو به صورت جداگونه بررسی کنین. با رفع خطاهای مشخص شده می تونین سرعت سایت رو زیاد کنین و از موتورهای جستجو رتبه بهتری دریافت کنین.

نکات بیشتر در مورد چگونگی افزایش سرعت سایت رو در مقاله افزایش سرعت سایت بررسی کردیم که می تونین با مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری در این مورد دریابید.

۱۱٫ Google Keyword Planner

وسیله Google Keyword Planner ابزاریه که می تونه واسه انتخاب کلمات کلیدی مناسب و هدف دار به درد بخور واقع شه. بدون به کار گیری این وسیله ممکنه ندونسته روی کلمه هایی که زیاد هم موثر نیس فعالیت کنیم و بعد ببینیم که نتیجه دلخواه رو نگرفته ایم.

وسیله Google Keyword Planner توانایی تشخیص بهترین کلمه در رابطه و غیر مربوط به کلمه انتخابی وارد شده رو داره و حتی اندازه کلیک کاربران رو هم نشون میده.

اگه به دنبال برنامه ای قابل اطمینان هستین حتماً از این برنامه استفاده کنین چون ابزاریه که به وسیله خود گوگل تولید شده و آمارهای گوگل به طور یقین از دیگر برنامه ها واقعی تر میشه.

۱۲٫ Google Trends

گوگل ترندز هم مانند Google Keyword Planner ابزاریه که واسه تشخیص کلمات کلیدی مناسب استفاده میشن. این وسیله هم از وسایل خود گوگله و وسیله دقیقیه اما Google Keyword Planner از گوگل ترندز Trends دقیق تره و کلمات مشابه بیشتری رو نمایش میده.

علاوه بر کلید واژه مناسب میشه از این وسیله آمارهای بیشتری گرفت مانند :

در هر کشور کلمه مورد نظر چه مقدار جستجو می شه

هر کلمه در چه بازه وقتی ای بیشترین اندازه جستجو رو داشته

مثلاً کلمه “مدیروب” بدون فاصله، بیشتر جستجو می شه یا “مدیر وب”

کلماتی که به همدیگه نزدیک هستن و بین اونا دودل هستین رو با اضافه کردن یه ” , ” از هم جدا کنین تا گوگل ترندز Trends اونا رو با هم مقایسه کنه.

۱۳٫ Pingdom

واسه کسب و کارایی که به صورت برون مرزی کار می کنن و نیازمند بررسی وضعیت سایت از خارج کشور هستن، به کار گیری Pingdom می تونه بسیار به درد بخور واقع شه.

این وسیله کمک می کنه تا در چندین نقطه در کره زمین اندازه دسترسی و وضعیت نمایش سایت رو بررسی کرد. با به کار گیری این وسیله میشه فرق سرعت سایت خود با سایتای بزرگ و معروف رو بررسی کرد و به بهتر شدن سایت خود کمک کرد.

میشه با این وسیله سرورهای مختلفی رو بررسی کرد مثلاً این که در سرورهای آمریکا سایت ما با چه سرعتی لود می شه. اینکه بدونیم امتیاز سرعت سایت چه عددیه واسه درک بهتر وضعیت سرعت سایت می تونن کمک کننده باشه.

در کادر پائینی بعد از تشخیص امتیاز میشه مواردی رو که نیاز به بررسی دارن و یا مواردی که رعایت شده و به بهتر شدن سرعت سایت کمک کردن رو دید. واسه همه این قسمتا توضیحات کافی ای داده شده تا در این مورد راهنمایی شید.

اندازه اشغال هر بخش واسه سایت مانند اندازه اشغال حجم تصاویر، ویدئوها، CSS کدها، HTML کدها و … هم از جمله امکانات وسیله Pingdomه.

۱۴٫ FOUND SEO AUDIT TOOL

این وسیله مانند معلمی در کنار دانش آموز می تونه به شما در یادگیری سئو کمک کنه. با وارد کردن سایت خود در FOUND SEO AUDIT TOOL هر اشتباه و خطایی که وجود داشته باشه به شما معرفی می شه و توضیحات لازم واسه رفع خطا هم خوب در این وسیله هست. این وسیله توانایی جفت و جور فایل XML از نقشه سایت رو هم داره و علاوه بر اون می تونه تموم آنالیزی که از سایت انجام داده تو یه فایل PDF به صورت خروجی جفت و جور کنه.

دانش آموز